Pytanie dotyczy suplementacji fitline. Mój tata jest w trakcie radioterapii prostaty (7tyg), w szpi

2 odpowiedzi
Pytanie dotyczy suplementacji fitline.
Mój tata jest w trakcie radioterapii prostaty (7tyg), w szpitalu kazali mu mieć dietę lekkostrawną- wykluczenie surowych owoców, warzyw, serów, wszystkiego co ma błonnik, grzybów i innych ciężko strawnych.
Wychodzi bardzo jałowo, a mój tata jest ogólnie bardzo słaby, chudy, od wielu lat siedząco leżący tryb życia, ma też zaburzenia odzywiania i musimy go (od kiedy pamietam) namawiać na jedzenie.
Jego obecną dieta nie ma nic wspólnego z dietą antyrakową, i rozumiem że w trakcie radioterapii chodzi o zniszczenie komórek i może nie być zalecane silne odzywienie ale mój tata jest z dnia na dzień coraz słabszy, nie ma już siły naprawdę na nic a to dopiero początek...
Znajomi polecili mi firmę fitline, czy będzie to odpowiednie przy zalecanej diecie mojego ojca?
Chodzi mi o tą konkretną firmę, proszę sprawdzić na stronie.

Z góry bardzo dziękuję.
Witam. Niedożywienie to poważny problem u osób chorych na nowotwory, nie wiem skąd wziął się pogląd, że czas radioterapii nie jest właściwy na odżywienie, ponieważ jest wręcz przeciwnie - należy przeciwdziałać niedożywieniu. W diecie łatwostrawnej chodzi też o to, żeby poprawić stan odżywienia ale nie obciążać dodatkowo przewodu pokarmowego, ułatwić trawienie oraz wchłanianie pożywienia. Dieta łatwostrawna nie musi być jałowa i monotonna, ważne jest żeby była odżywcza, dostarczała energii i była smaczna. Surowe owoce i warzywa są niewskazane, ale w formie pure, gotowane, przetarte można wprowadzić jeśli są lubiane i dobrze tolerowane. Doprawiać też można, ale łagodnymi przyprawami. Z owoców sezonowych, np. truskawek, borówek, jagód, można samodzielnie przygotować kisiele i galaretki gotując je wcześniej, blendując lub przecierając przez sito. Żadna dieta z raka nie wyleczy, choć różne teorie można usłyszeć np. o jego "zagłodzeniu". Ważne natomiast jest, żeby dieta była dobrze zbilansowana pod względem dostarczanej energii, białka, tłuszczy, węglowodanów i i uwzględniała stan zdrowia pacjenta wspierając powrót do zdrowia. Dietę można też fortyfikować takimi dodatkami jak masło, śmietanka, czekolada, miód, żółtko jaja, oleje roślinne najlepiej bogate w omega 3, mleko kokosowe, gęste kasze np. manna, zmielone orzechy, mięso. Na rynku dostępne są tez preparaty do żywienia drogą doustną takie jak Nutridrink, Forticare czy Calogen, które można łączyć z pożywieniem, ale w kwestii ich właściwiego doboru należałoby się skonsultować z dietetykiem. Dla przykładu 125 ml buteleczka dostarczyć może już 300 kcal i jest pełnowartościowym posiłkiem. Firma fitline,, której dotyczy pytanie nie produkuje z tego, co widzę żywności użytecznej w odżywieniu pacjentów onkologicznych, ponadto jest niezmiernie droga. Stawiałabym jednak na kontakt z dobrym dietetykiem i na uzyskanie wsparcia w wyborze preparatów właściwych dla taty oraz w przygotowaniu posiłków w taki sposób, aby poprawić stan odżywienia. W razie konieczności dietetyk podpowie też inne rozwiązania. Pozdrawiam, życzę siły i powodzenia.

Dzień dobry,
czy Pani tata ma zapewnione wsparcie psychologiczne np na oddziale onkologicznym? U Pacjentów, którzy borykają się z zaburzeniami odżywiania, nawet lekkimi, stres związany z ciężką chorobą może mocno pogłębiać problem a co za tym idzie osłabiać Pacjenta w walce z chorobą. Poza kontaktem z dietetykiem w sprawie odżywienia proponowałabym skorzystać z pomocy psychologa/ psychoonkologa
Pozdrawiam serdecznie