Pytanie dotyczy rtg płuc,opis serce i pluca bez zmian,wneki naczyniowe-czy to moze byc zwiazane z po

4 odpowiedzi
Pytanie dotyczy rtg płuc,opis serce i pluca bez zmian,wneki naczyniowe-czy to moze byc zwiazane z powiększeniem węzłów chlonnych w sropiersiu itd.? Lekarz byl tak wylewny, ze zachodze w glowe czy sa one prawidlowe czy nie.
Wnęki naczyniowe są określeniem zmian prawidłowych , ale zawsze nalezy to interpretować do indyfidualnego chorego. zależy od wieku, czy są choroby współistniejące , z jakiego powodu było robione zdjęcie -- jaka jest postura chorego. sam opis też jest często mało wymowny ,najlepszą interpretacje ma lekarz widzący obraz i badający chorego. pozadrawiam

Opis "wnęki naczyniowe" nie świadczy o patologii i nie jest związany z węzłami chłonnymi, ale pełna interpretacja należy do radiologa i lekarza, który kierował pacjenta na badanie
AD
Jeśli opis brzmi naczyniowe, to poszerzenie wnęk wynika z poszerzenia naczyń płucnych, węzłowe poszerzenie wnęk wygląda inaczej, bardziej policyklicznie. Brak kontekstu a propos objawów, wyników innych badań itd
Wnęki naczyniowe a węzłowe to dwie różne rzeczy, rozstrzygające jest badanie TK klatki piersiowej.