Psychoterapeuta do którego planuję pójść pracuje głównie w nurcie systemowym (narracyjnym) i psychod

3 odpowiedzi
Psychoterapeuta do którego planuję pójść pracuje głównie w nurcie systemowym (narracyjnym) i psychodynamicznym, ale w opisie jego osoby jest zaznaczone również, że poza tym swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach i szkoleniach różnych modalności terapeutycznych, m.in. w Polskim Instytucie Ericksonowskim, Instytucie Psychologii Zdrowia, Programie Simonton Polska, Polskim Instytucie Psychoterapii Krótkoterminowej, Katedrze Psychoterapii CM UJ, Centrum Terapii Integral (roczny kurs psychoterapii poznawczo-behawioralnej), Laboratorium Psychoedukacji (Szkoła Psychoterapii Grupowej). Czy to znaczy, że mógłby prowadzić psychoterapię w innym nurcie niż psychodynamiczny albo systemowy? A może mógłby stosować miks terapii psychodynamicznej albo systemowej z jakimś innym nurtem? Czy może tylko wykorzystywać swoją wiedzę z tych kursów i szkoleń jako dodatek do terapii psychodynamicznej bądź systemowej? A może takie kursy i szkolenia się w ogóle nie liczą bo psychoterapia musi być prowadzona sztywno w nurtach psychodynamicznym lub systemowym i koniec? A czy może w ogóle łączyć ze sobą nurt psychodynamiczny i systemowy?
Dzień dobry,
bardzo dobrze, że Pan/Pani dopytuje o takie kwestie przed podjęciem terapii. Wybór terapeuty to kluczowy moment w tym procesie. Każdy nurt terapeutyczny opiera się na konkretnej teorii, czasami nawet wręcz filozofii. To przekłada się na sposób patrzenia na człowieka i jego sposób funkcjonowania w rzeczywistości. Te sposoby patrzenia na człowieka bywają dość odmienne, dlatego każdy terapeuta wybiera taki nurt, do którego mu najbliżej, z którym najbardziej rezonuje. Dziś mamy ponad 500 różnych nurtów terapeutycznych ale 4 z nich są głównymi nurtami i są to: systemowy, psychodynamiczny, poznawczo-behewioralny i humanistyczny. Wiele nurtów "wypływa" niejako z tych czterech. Każdy z nich posługuje się charakterystycznymi narzędziami z których korzystają terapeuci. W ostatnich latach rozwija się bardzo mocno podejście integratywne, tzn takie, które łączy narzędzia charakterystyczne dla kilku nurtów. Terapeuta w toku terapii decyduje, które będą najlepsze dla konkretnej osoby. Zatem, odpowiadając na pytanie, jeśli terapeuta na szerokie przygotowanie, to może korzystać z narzędzi dowolnie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozmowa z terapeutą na temat jego stylu pracy. Warto opowiedzieć o swoich potrzebach i ewentualnych wątpliwościach, dokładnie doprecyzować formę i cel pracy. Terapeuci zazwyczaj zawierają z pacjentami kontrakt terapeutyczny, w którym dookreślają szczegóły współpracy. Kontrakt może być w formie pisemnej lub ustnej, to zależy od terapeuty lub/i miejsca w którym pracuje. Nie mniej terapia to przede wszystkim spotkanie dwojga ludzi. Dlatego ważne jest aby terapeuta przede wszystkim budził zaufanie i dawał poczucie bezpieczeństwa.
Pozdrawiam serdecznie
Ewelina Prigan

Psychoterapeuta, który zdobył wiedzę i doświadczenie na różnych kursach i szkoleniach z różnych modalności terapeutycznych, może wykorzystywać tę wiedzę w swojej praktyce terapeutycznej. Zazwyczaj terapeuta będzie skłaniał się do pracy w swoim głównym nurcie terapeutycznym, ale może on także stosować elementy innych nurtów terapeutycznych, które uważa za pomocne dla konkretnego pacjenta i sytuacji terapeutycznej.
W przypadku opisanego psychoterapeuty, który pracuje głównie w nurcie systemowym i psychodynamicznym, może on zdecydować się na wykorzystanie elementów innych nurtów, takich jak podejście poznawczo-behawioralne, psychoedukacja czy techniki relaksacyjne, jeśli uważa, że mogą być skuteczne w pracy z konkretnym pacjentem.
Ważne jest, aby pacjent był świadomy nurtu terapeutycznego, w którym pracuje psychoterapeuta i że może on stosować elementy innych nurtów. Jeśli pacjent preferuje pracę w określonym nurcie, powinien wybrać terapeutę, który specjalizuje się w tym nurcie i podejściu terapeutycznym.
Jako psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym (TFP) jestem zwolenniczką prowadzenia terapii w jednym określonym nurcie. Podejście eklektyczne nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy decydujemy się na terapię psychodynamiczną. Problematyczne w takiej sytuacji mogą być także superwizje, które są podstawą do pracy każdego psychoterapeuty.