Przyjaciel mojego syna 13 latek popełnił samobójstwo, jak powiedzieć o tym dziecku (rówieśnik) i prz

1 odpowiedzi
Przyjaciel mojego syna 13 latek popełnił samobójstwo, jak powiedzieć o tym dziecku (rówieśnik) i przygotować go na pogrzeb ?Jeszcze nic nie wie.
Witam, Widzę iż przeżywa Pan/i lęk w związku z odpowiedzialnością przekazania tak trudnej informacji. Niektórzy w wyniku lęku chcą ukryć przed dzieckiem prawdę, by w ten sposób zachowały dobry obraz zmarłego przyjaciela lub by uchronić je przed lękiem i smutkiem. Rozumiem, że tutaj trudność bardziej polega na tym jak przekazać tę informację. Przede wszystkim warto nie przedłużać chwili powiedzenia o samobójstwie gdyż inni w tym czasie mogą nie dochować tajemnicy. Jeśli syn dowie się o okolicznościach śmierci przyjaciela od kogoś obcego, przypadkowo, w niewłaściwy sposób, może to mieć gorsze skutki niż gdyby dowiedział się od Państwa. Informacje przekazałabym w bezpiecznym miejscu i wprost zapewniając jednocześnie wsparcie. Początkowo syn może być przytłoczony stratą. Należy zapewnić, że może porozmawiać z wami czy innymi osobami o tym, co czuje. Warto pozwolić zadać i próbować znaleźć odpowiedź na ewentualne pytania. Gdyby syn nie rozumiał co znaczy popełnić samobójstwo można wytłumaczyć, że ludzie umierają z różnych przyczyn: z powodu nowotworu, ataku serca, wypadku samochodowego lub ze starości. Samobójstwo oznacza, że dana osoba umyślnie doprowadziła do swojej śmierci. Można im wytłumaczyć, że osoba zmarła z powodu choroby, która tkwiła w jej głowie, tak jak inni umierają z powodu choroby w ciele. Warto rozmawiać o jego odczuciach związanych z tą wiadomością, oraz zapewnić że to, co się stało, nie miało jednej przyczyny, ale złożył się na to cały ich szereg. Proszę dać synowi przyzwolenie na przeżywanie smutku, złości i wszelki emocji, które się pojawią. Umożliwi to przejście proces żałoby. Warto też badać czy syn nie będzie odczuwał potrzeby skorzystania ze wsparcia psychologicznego.