Przewlekły ból ucha

7 odpowiedzi
Mam 18lat i od ponad roku miewam bóle lewego ucha. Laryngolog mówi, ze to zapalenie skory, ale antybiotyki nie pomogły. Ulga przyszła na czas brania, jednak wraz z zakończeniem leczenia problem wrócił. Ból kiedyś był sporadyczny, obecnie występuje codziennie. Do kogo mam się udać? Dodam ze nie mam innych obajow, czasem boli mnie głowa po lewej stornie i kłuje mnie gardło również po lewej stronie, ale nie wiem czy może być to z tym powiązane. Nie wyjadę mi się, ze to nerwobóle, bo ból nie jest bardzo mocny i niedowytrzymania.
Witam
Przyczyn bólów ucha jest bardzo wiele - trudno zdiagnozować przyczynę zaocznie bez zbadania pacjenta plus ewentualnie bad dodatkowe; mogą to być po 1. przyczyny zlokalizowane w uchu
2. mogą to być również przyczyny pozauszne - jama ustna, gardło, migdałki, język, krtań, zęby, staw żuchwowy, ślinianka, zmiany w przestrzeni przygardłowej itd.
Jak widać nie jest łatwo ustalić jednoznaczną przyczynę?
Poizdr
Stanisław Nitek

Witam serdecznie.
Konieczna pełna ocena laryngologiczna, a następnie ukierunkowanie leczenia w zależności od przyczyny:
Ból ucha (otalgia) jest jednym z objawów choroby, w związku z tym jego przyczyny są zróżnicowane. Ból ucha może być następstwem choroby toczącej się w samym uchu (otalgia pierwotna) lub też być bólem rzutowanym, który pojawia się w przebiegu schorzeń niemających związku z narządem słuchu (otalgia wtórna).
wadzącej równocześnie do gromadzenia się płynu w uchu środkowym. Ból pochodzący z ucha jest ostry, ograniczony do narządu słuchu, a przez to dobrze lokalizowany przez chorego.
Analizując miejscowe przyczyny: zapalenie chrząstki małżowiny usznej, zmiany skórne, zaburzenia neuralgiczne (związane z bardzo bogatym czuciowym unerwieniem skóry małżowiny usznej) .
Z kolei ból rzutowany jest bólem nieostrym i trudnym do zlokalizowania. Wszystko dlatego, że wiąże się z uszkodzeniem narządów odległych od ucha, a co za tym idzie - jest wolniej przewodzony. Do narządów tych należą nos, zatoki przynosowe, jama nosowo-gardłowa, zęby, dziąsła, stawy, skroniowo-żuchwowe, żuchwa, ślinianki przyuszne, język, migdałki podniebienne, gardło, krtań, tchawica i przełyk. Są to bowiem obszary zaopatrywane przez nerwy czaszkowe: nerw uszno-skroniowy (nerw V), nerw uszny tylny (nerw VII), nerw Jacobsona (czyli nerw bębenkowy, nerw IX), nerw Arnolda (gałąź uszna nerwu błędnego, nerw X), a także przez nerw uszny wielki i potyliczny mniejszy, które przewodzą czucie z miejsca powstawania do ucha zewnętrznego?.
W przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Bez zbadania i ewentualnych badań dodatkowych nie można rozwiązać problemu. Ból zawsze po lewej stronie i pozytywna reakcja na antybiotyk sugeruje przewlekłą infekcję. Proponuję wymaz z gardła i nosa .
To może być ze sobą powiązane . Wskazana diagnostyka ( USG szyi - węzły chłonne ,ślinianki) badanie endoskopowe nosa, nosogardła i gardła oraz krtani, gastroskopia, rtg klp,. W zależności od wyników larygolog może zdecydować o wykonaniu Tk uszu, zatok ewentualnie szyi z oceną długości wyrostków rylcowatych
Problem OTALGII czyli bólu ucha jako objawu innej patologii niż uszna, jest dość złożony. Ale najpierw trzeba doleczyć ucho. Proszę również zwróci uwagę na stan szyjnego odcinka kręgosłupa.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski
Witam, objawy sugeruja koniecznośc poszerzenia diagnostyki laryngologicznej a być może także neurologicznej. Zapraszam na konsultację.
Przyczyn bólu ucha może być wiele. Konieczne jest badanie laryngologiczne, aby wykluczyć część z nich, gdyż niekiedy ból ucha jest objawem choroby toczącej się gdzieś indziej: w rejonie jamy ustnej, gardła, krtani, ślinianek, szyi, itd. Jeżeli w badaniu laryngologicznym nie uda się odnaleźć przyczyny należy wykonać badania dodatkowe, np. USG ślinianek, szyi. Trzeba by się też odnieść do charakteru bólu, czy jest to ból ciągły czy napadowy, jeżeli napadowy to jak długo trwa i w jakich okolicznościach się pojawia.
Diagnostykę bólu ucha powinien przeprowadzić laryngolog. Warto też skorzystać z konsultacji dentysty.