Przeczytałem, że najzdrowsze tempo redukcji tkanki tłuszczowej to 0,5-1kg/tydzień. W wielu miejscach

2 odpowiedzi
Przeczytałem, że najzdrowsze tempo redukcji tkanki tłuszczowej to 0,5-1kg/tydzień. W wielu miejscach jednak znalazłem również informację, że pierwsze dwa tygodnie odchudzania obejmują głównie usuwanie nadmiaru wody z organizmu i że na początku diety z reguły zbędne kilogramy traci się stosunkowo szybko. Czy zatem jeśli zachowam odpowiedni poziom wartości odżywczych i bilans kaloryczny posiłków (dostosowany do aktywności fizycznej), to czy przez pierwsze dwa tygodnie powinienem uważać, by tempo chudnięcia nie przekraczało 1kg/tydzień czy jednak możliwe jest bez uszczerbku dla zdrowia stracenie w ciągu tych dwóch tygodniu nawet 4 kg wagi?
Dzień dobry, Rzeczywiście w pierwszy okresie odchudzania z reguły masa ciała spada szybciej.
Przy dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych większy ubytek masy ciała tj. 4kg/ 2 tyg, nie będzie szkodliwy dla zdrowia, jednakże jeżeli tempo chudnięcia będzie się utrzymywało na takim (podwyższonym) poziomie, wówczas należałoby ponownie przeanalizować kaloryczność diety jak i rozkład makroskładników.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
tempo spadku masy ciała na początku odchudzania rzeczywiście może być większe ze względu na nagłą zmianę nawyków żywieniowych. Jest ono szczególnie szybsze u osób u których dotychczasowy sposób odżywiania był niewłaściwy. Ważne jest, aby spadek masy ciała w kolejnych tygodniach utrzymywał się w przedziale 0,5-1 kg/ tydzień, ponieważ wtedy nie powinno dochodzić do ubytków masy mięśniowej. Zbyt szybki spadek masy ciała wiąże się z trudnościami w utrzymaniu wymarzonej sylwetki oraz powikłaniami tj. odwodnienie, zaburzenia miesiączkowania, niedobory pokarmowe.
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Paroń
dietetyk