Proszę o poradę ws. bolącego kolana po artroskopowej rekonstrukcji ACL. W sierpniu 2016 zerwałam w

4 odpowiedzi
Proszę o poradę ws. bolącego kolana po artroskopowej rekonstrukcji ACL.
W sierpniu 2016 zerwałam więzadło ACL, w maju 2017 miałam przeprowadzoną rekonstrukcję z użyciem mojego przeszczepu ( z tyłu nogi). Odbyłam rehabilitację (ćwiczenia w domu + z rehabilitantem + manualne opracowanie blizn i zrostów). Co ok. 2 miesiące jestem na kontrolach u lekarza, który przeprowadził operację. Niestety od września odczuwam dolegliwości bólowe. Pod koniec listopada zrobiłam USG kolana (wszystko w porządku oprócz: szpara stawowa o nieprawidłowej szerokości, chrząstka na kłykciach kości udowej zmniejszonej grubości, nieco nierówna o prawidłowej echogeniczności, cechy chondromalacji I st., ślad płynu w przebiegu pasma biodrowego – piszczelowego). RM w diagnostyce przed operacją wykazał tylko całkowite zastarzałe uszkodzenie ACL i pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej – szczelina dochodzi do górnej i dolnej pow. stawowej. Ze chrząstką stawową wg rezonansu było wszystko w normie (rezonans wykonany na początku 2017 roku). W grudniu 2017 miałam podany preparat OST Plus 2% dostawowo. Niestety od niedawna dolegliwości bólowe powróciły. Odczuwam ból „w środku stawu” pod rzepką, bardziej po wewnętrznej stronie. Operowana była lewa noga, ból jest między cięciem miejsca z którego pobrany był przeszczep a śladem po tym malutkim cięciu na instrumenty tudzież artroskop (wewnętrzna strona nogi). Pojawia się tylko przy mocniejszym obciążeniu stawu czyli przy bieganiu i przenoszeniu ciężaru na operowaną nogę np. przy wysiadaniu z tramwaju. Proszę o informację, co mogłoby mi pomóc? Lub kto? (lokalizacja Katowice). Dziękuję bardzo.
Czasem mimo rekonstrukcji ACL i przywrócenia stabilności więzadłowej w kolanie, może rozwijać się choroba zwyrodnieniowa stawu - jako odrębny problem kliniczny. Warto wykonać kontrolne RMI stawu - porównać z poprzednim przed operacją i podjąć dalsze leczenie.

Bez zbadania kolana nie potrafię odpowiedzieć na nurtujące pytania, a tym bardziej zalecić odpowiednie leczenie
Czasem pojawiają się problemy bólowe po rekonstrukcji ACL. Chciałbym zbadać, aby móc się wypowiedzieć.

Piotr Staszczuk
Najpierw należy ustalić przyczynę dolegliwości, zatem badanie ortopedyczne oraz najpewniej rezonans. Po ustaleniu przyczyny wdrożenie adekwatnego leczenia