Prosze o pomoc ;)

4 odpowiedzi
Witam,
Szukam ortodonty który jest w stanie mi pomóc, ograniczając ryzyko utraty zębów ;)
Opis z 3D:
Nieprawidłowo położony ząb 11 jest ustawiony po stronie wargowej wyrostka, a jego wierzchołek jest dodatkowo przechylony w stronę wargową. Długość zęba jest mniejsza niż typowo, a ponadto wierzchołek jest spłaszczony, co przemawia za resorpcją.
Ząb 21 jest krótszy niż typowo – długość odcinka korzenia przebiegającego przez kość jest mniejsza o 1,5 mm niż długość korony tego zęba.
Również długość górnych kłów i zębów bocznych jest zredukowana. W przypadku zęba 12 długość odcinka korzenia przebiegającego prze kość wynosi zaledwie 3,4 mm, a korzeń od strony wierzchołkowej jest spłaszczony, co przemawia za resorcją. W przypadku zęba 22 długość odcinka korzenia przebiegającego przez kość wynosi 5,5 mm, a korzeń od strony wierzchołkowej jest spłaszczony, co przemawia za resorpcją.

Czy pacjentka przebyła odległy uraz odcinka przedniego szczęki lub leczenie ortodontyczne aparatem stałym – brak danych z wywiadu.

W I kwadrancie obecny jest pojedyńczy ząb przedtrzonowy – hipodoncja 15 lub stan po ekstrakcji ze wskazań ortodontycznych – brak danych z wywiadu.

Przy zębach obecnych w łuku nie stwierdza się uchwytnych radiologicznie zmian zapalnych okołowierzchołkowych.

Z uwagi na artefakty pasmowe w badaniu CBCT nie jest możliwa pełna diagnostyka zmian próchnicowych. Niemniej jednak ubytek zębiny na stycznej mezjalnej zęba 18 podminowujący szkliwio z miejscowym ubytkiem w szkliwie wskazuje na próchnicę.

Zatoki szczękowe w zakresie objętym obrazowaną objętością są powietrzne.

Dziękuje za pomoc :) Pozdrawiam
Obawiam się że przy takiej resorpcji korzeni priorytetem będzie walka o utrzymanie tych zębów-w grę może wchodzić jakiś sposób szynowania;blokowania ew,przebudowa masą kompozytową aby poprawić estetykę zębów.leczenie wygląda na bardzo ryzykowne.

Witam,
kogo jest to badanie CBCT, skoro nie może Pan/Pani uzyskać informacji ws wcześniejszego leczenia ortodontycznego/urazu?
Jeśli chodzi o opis CBCT: zmiany z opisu charakterystyczne dla resorpcji zz. siecznych, których przyczyną może być uraz/ zgryz urazowy lub przebyte leczenie ortodontyczne. Należy dokładnie zbadać pacjenta, zebrać wywiad i ustalić przyczynę zmian korzeni zębów. Jeśli wynika to z przebytego urazu lub leczenia ortodontycznego należy zrobić kontrolne zdjęcie na 3-6mcy. Jeśli zgryz urazowy -odpowiednia interwencja stomatologiczna powinna zlikwidować przeciążenie zębów.
Pozdrawiam
Dzień dobry
Jeśli administracja serwisu przepuści, proszę tu podesłać obraz graficzny dymitr.dmd@gmail.com. Z opisu - wygląda dość średnio.
Udanego leczenia
Dzień dobry,oprócz opisu Ct konieczne jest badanie pacjenta. Pozdrawiam