Proszę o odpowiedź co mówi ten wynik? MR kręgosłupa szyjnego Badanie wykonano w sekwencjach SE (T1

2 odpowiedzi
Proszę o odpowiedź co mówi ten wynik?
MR kręgosłupa szyjnego Badanie wykonano w sekwencjach SE (T1 - sag. i ax.), TSE (T2 – ax. i sag. ),STIR(T2-zal. sag.) bez wzmocnienia kontrastowego. Dane ze skierowania: Drętwienie palców I-III ręki prawej Fizjologiczna lordoza zachowana. Wielopoziomowe osłabienie sygnału RF z krążka m-k – zmiany dehydratacyjne, Osteofity przednich, tylnych i tylno-bocznych krawędzi trzonów C3-C6. Na poz. C3/C4 szeroka tylna wypuklina krążka m-k,wpuklająca się na gł. do 1,5mm modelująca przednią powierzchnię worka oponowego, wyciągnięcia krawędzi trzonów kręgów, bez konfliktu ze strukturami nerwowymi. Na poz. C5/C6, C6/C7 szeroka tylna wypuklina krążka m-k,wpuklająca się na gł. do 1,5mm modelująca przednią powierzchnię worka oponowego, wyciągnięcia krawędzi trzonów kręgów, artroza w stawach m/k z przyleganiem korzeni nerwowych w prawym zachyłku bocznym kanału. Na poziomie C3-C6 rezerwa płynowa worka oponowego zredukowana. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Struktury kostne bez cech obrzęku szpiku.
Wynik mówi, że najprawdopodobniej szyja jest do uratowania poprzez fizjoterapię. Pozdrawiam!

Wynik badania rezonansu magnetycznego (MR) kręgosłupa szyjnego przedstawia następujące informacje:

Ogólny stan kręgosłupa szyjnego: Fizjologiczna lordoza kręgosłupa szyjnego (naturalna krzywizna) jest zachowana.
Zmiany dehydratacyjne krążków międzykręgowych: Wyniki badania wskazują na obecność zmian dehydratacyjnych w krążkach międzykręgowych, co może oznaczać utratę wody z tkanek międzykręgowych, co jest częstym zjawiskiem związanym z procesem starzenia się kręgosłupa.
Osteofity: Wykryto obecność osteofitów (wyrostków kostnych) na przednich, tylnych i tylno-bocznych krawędziach trzonów kręgów C3-C6. Osteofity są wyrostkami kostnymi, które mogą występować w reakcji na uszkodzenie i starzenie się kręgosłupa.
Wypuklina krążka międzykręgowego: Na poziomach C3/C4, C5/C6 i C6/C7 zauważono szerokie tylne wypuklenia krążka międzykręgowego. Wypuklenie krążka międzykręgowego oznacza, że miękka tkanka wewnętrzna krążka wypukla się w stronę kanału kręgowego. W przypadku pozycji C3/C4, nie ma konfliktu ze strukturami nerwowymi, ale na poziomach C5/C6 i C6/C7 wypuklenia mogą wywierać nacisk na korzenie nerwowe, co może powodować objawy bólu i dyskomfortu.
Artroza w stawach międzykręgowych: Stwierdzono obecność artrozy (zmian zwyrodnieniowych) w stawach międzykręgowych kręgosłupa szyjnego. Te zmiany mogą prowadzić do bólu i ograniczenia ruchu w kręgosłupie.
Redukcja rezerwy płynowej worka oponowego: Na poziomie C3-C6 zauważono redukcję rezerwy płynowej worka oponowego, co może oznaczać zmniejszenie przestrzeni wewnątrz kanału kręgowego.
Kanał kręgowy i rdzeń kręgowy: Kanał kręgowy nie wykazuje cech stenozy (zwężenia), a rdzeń kręgowy nie wykazuje zmian ogniskowych, co jest dobrym znakiem.
Struktury kostne i szpik kostny: Struktury kostne nie wykazują cech obrzęku szpiku.
Warto podkreślić, że wynik ten jest opisem radiologicznym i powinien być interpretowany przez lekarza specjalizującego się w ortopedii lub radiologii. Wynik ten sugeruje, że istnieją pewne zmiany związane z procesem starzenia się kręgosłupa oraz obecność osteofitów i wypuklin krążka międzykręgowego, które mogą być źródłem bólu i dyskomfortu. Warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej oceny, diagnozy i ustalenia planu leczenia lub zarządzania objawami.