Prosze o interpretacje wyniku rezonansu kolana. Jestem po wielu operacjach i nadal nie jest dobrze…

1 odpowiedzi
Prosze o interpretacje wyniku rezonansu kolana. Jestem po wielu operacjach i nadal nie jest dobrze…
W przedziale przyśrodkowym zwężenie szpary stawowej. MM o zmniejszonej objętości (stan po menscektomii), niewielka ekstruzja poza szparę stawową jak w zmianach zwyrodnieniowo-przeciążeniowych. BME MTC.
W przedziale bocznym ML bez zdeklarowanych zmian urazowych.
Zaburzenia w uwodnieniu chrząstki odpowiadają chondromalacji 2-2/3 st. wg. Outerbridge’a.
ACL- graft o zachowanej ciągłości, zmienionej strukturze i sygnale, z cechami obrzęku, posadowienie kanałów odbiega od linii Blumensaata. BME wokół kanału piszczelowego. W pozycji badania niewielka transpozycja przednia kości piszczelowej, proszę o ocenę kliniczną wydolności więzadła. PCL,MCL, LCL, ścięgno mięśnia podkolanowego (wysięk i pogrubienie błony maziowej w pochewce) i ścięgno mięśnia dwugłowego uda o zachowanej ciągłości.
W stawie rzepkowo- udowym rzepka typu 2/3 wg.Wisberga, IS około 1,4 z cechami spoczynkowego przyparcia i lateralizacji rzepki + 5 mm. Kąt górnej chrzęstnej bruzdy międzykłykciowej wypłszczony. Zaostrzenie rzepki w przyczepie ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Troczki boczne rzepki grupsze niż przyśrokowe. Pasmo biodrowo- piszczelowe o zachowanej ciągłości.
Więzadło rzepki - zmiany typowe jak po pobraniu graftu, niewielki BE dolnej powierzchni rzepki.
Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej.
Niewielkie zwłóknienia ciała Hoffy i w zachyłku nadrzepkowym.
Bez widocznych wolnych ciał śródstawowych.
WNIOSKI:
nieprawidłowy obraz graftu ACL, ELPS, cechy dysplazji SRU, zmiany zwyrodnieniowo-urazowo-poopracyjne w stawie kolanowym, szczegółowy opis jw.
Wygląda to na wczesne zmiany zwyrodnieniowe w przedziale przyśrodkowym. Zwężenie przedziału przyśrodkowego sprawia, ze przenosi on coraz większe obciążenia. Warto zrobić rtg całych kończyn dolnych w obciążeniu oceniający oś kończyny.