Proszę o interpretację wyników TK klatki piersiowej. Czy jest powód do niepokoju?Jamy opłucnowe wo

6 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników TK klatki piersiowej. Czy jest powód do niepokoju?
Jamy opłucnowe wolne.
W s.4 widoczny guzek tkankowy śr 8 mm oraz w s.10 tego płuca uwapniony śr. 3mm. W s.1/2 lewego płuca guzek śr. 3 mm.
Nieliczne zwłóknienia w szczytach oraz s.10 obu płuc.
Poza tym płuca bez zagęszczeń.
Drobne zwapniałe węzły we wnęce prawej. Pojedyncze węzły chłonne dolnego piętra tchawicy śr. Do 8 mm w osi krótkiej, poza tym nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu i wnękach płuc.
Dziękuję.
Guzek o średnicy 8 mm nie jest powodem do niepokoju, ale oczywiscie ważne są jeszcze inne informacje (wiek, papierosy itd). Najprawdopowodnbniej wskazana jest kontrola TK
AD

Zmiana guzkowa o wysyceniu tkankowym (8mm) opisana w TK wymagałaby kontroli za ok. 3-6 mies, interpretacja zależy jeszcze, czy pacjent pali papierosy; pozostałe zmiany (drobne guzki, zwłóknienia, zwapniałe węzły) nie świadczą o aktualnym procesie chorobowym, być może o przebytych procesach zapalnych, bądź szkodliwych pyłach wdychanych w przeszłości.
Czy osoba której dotyczy opis tomografii komputerowej chorowała w przeszłości na płuca?.Wydaję się ,żeopis dotyczy "starych" zmian po przebytym schorzeniu płuc.
Nie można interpretować tego wyniku , bez dodatkowych badań i informacji o stanie pacjenta. Jeżeli , dodatkowe badania są prawidłowe i stan zdrowia dobry, to należy wykonać kontrolne TK za 3 m-ce.
Dzień dobry, guzek wielkości 8 mm wymaga dalszej diagnostyki, zwłaszcza u osoby palącej papierosy.
Pozdrawiam
Z danych opisowych wynika że są to raczej zmiany pozapalne o wielkości i makroskopowych cechach zmian niezłośliwych. Pomocne w takiej odpowiedzi na zadane pytanie są dane uzupełniające dotyczące powodu wykonania tk oraz danych co do przebytych schorzeń układu oddechowego jak i możliwości porównania z poprzenimi radiogramami lub tk klatki piersiowej