Proszę bardzo o odp. od psychologa klinicznego: czy komunikaty typu: "nie mam sił, nie daje rady, ni

2 odpowiedzi
Proszę bardzo o odp. od psychologa klinicznego: czy komunikaty typu: "nie mam sił, nie daje rady, nie umiem, niepotrafię, nie wychodzi mi, nie lubię, nie chcę, itp." wynikają (głównie lub generalnie wyłącznie) z bardzo uciążliwych objawów zaburzeń psychicznych - depresyjnych u osoby z tym schorzeniem?
Dzień dobry. Jak najbardziej tego typu komunikaty mogą być wynikiem objawów depresyjnych u osób chorych. Może to mieć związek z niskim poczuciem własnej wartości, brakiem wiary w siebie i swoje możliwości, zwątpieniem, brakiem siły (zarówno psychicznej jak i fizycznej), brakiem energii, poczuciem bezsensowności i bezradności. Jeśli osoba chora nie jest pod okiem specjalisty, przy obserwacji takich objawów i zachowań zalecam konsultację z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą.

Dzień dobry,
powyżej wymienione komunikaty nie muszą być wynikiem zaburzeń psychicznych. Na ich podstawie nie można stawiać diagnozy. Mogą być wyrazem różnych stanów emocjonalnych i sytuacji życiowych np. utrata pracy, problemy rodzinne czy problemy finansowe Jeśli osoba doświadcza stresu, nadmiernego obciążenia to może reagować w ten sposób. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości, brakiem pewności siebie, wyuczoną bezradnością, brakiem poczucia własnej skuteczności, brakiem kontroli nad swoim życiem również mogą wypowiadać takie komunikaty. Faktycznie zaburzenia depresyjne charakteryzują się brakiem siły, energii, motywacji, uczuciem pustki, izolacją, poczuciem braku sensu, co prowadzić do m.in. takich komunikatów. Jednak niezależnie od tego, konieczny byłby szerszy wywiad, aby dokładniej przyjrzeć się temu, co się dzieje. Warto zatem skonsultować się ze specjalistą - psychologiem, terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
.