Prośba o odpowiedź.

6 odpowiedzi
Dzień dobry . Chciałam dowiedzieć się czy moja mama ma szansę spróbowania chemioterapii w przypadku nowotworu dróg żółciowych i nieudanej próby szczoteczkowania w celu ustalenia typu raka. W szpitalu wojewódzkim nie chcieli wogóle wykonywać próby szczoteczokwania.
Proszę o odpowiedź w miarę możliwości.
Dziękuję.
Witam,
większość ośrodków onkologicznych wymaga weryfikacji, czy potwierdzenia charakteru zmiany. Innymi słowy czy jest to rak czy nie. Chemioterapia nie da możliwości wyleczenia - zakładam, że lekarze orzekli że zmiany nie da się zoperować?
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski

Dzień dobry; rozważenie chemioterapii w przypadku nowotworów dróg żółciowych jest możliwe tylko z potwierdzeniem histopatologicznym, przy dobrych wynikach krwi (morfologia i biochemia); i w dobrym stanie ogólnym pacjenta. Zaocznie nie można jednoznacznie odpowiedzieć.
Dzień dobry,

Do podjęcia decyzjio włączeniu chemioterapii jest niezbędny wynik hist-pat z potwierdzeniem raka. Nie znam wszystkich danych na temat choroby pacjentki. Biopsję można pobrać różnymi drogami np podczas ECPW (tak prawdopodobnie próbowano pobrać materiał do badania u pacjentki), lub podczas biopsji przez powłoki brzuszne lub drogą laparoskopową. Można jeszcze wykonać tzw EUS -endoultrasonografię z pobraniem wycinka , jednak to badanie jest dostępne jedynie w niewielu Klinikach/Oddziałach w Polsce. Mam za mało informacji na temat zaawansowanie i lokalizacji choroby żeby doradzić która droga pobrania materiału do badania jest możliwa. Konieczna jest wizyta u chirurga onkologa lub/ i gastroenterologa.

Dr med Grzegorz Szczęśniak
Na temat chemioterapii powinien wypowiedzieć się chemioterapeuta w ośrodku onkologicznym
Szanowna Pani,
W przypadku nowotworów dróg żółciowych podstawową metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, chemioterapia może być w pewnych wypadkach stosowana jako leczenie uzupełniające lub paliatywne.
Co do zasady, potwierdzenie rodzaju nowotworu badaniem histologicznym lub cytologicznym jest - poza niektórymi przypadkami - warunkiem planowania rodzaju leczenia, w tym chemioterapii.
Ponieważ specjalizuję się w leczeniu nowotworów występujących u dzieci, proponowałbym konsultacje onkologa, specjalizującego się w tym rodzaju nowotworów u dorosłych.
z wyrazami szacunku

TK
Szanowna Pani,

Nie ma możliwości włączenia leczenia cytotoksycznego, które jest bardzo obciążające i obarczone ryzykiem powikłań, bez ustalenia rozpoznania choroby. Takie rozpoznanie wymaga potwierdzenia histopatologicznego badania wycinka, lub ewentualnie cytologicznego badania komórek pobranych ze zmiany.

Jest kilka sposobów pobrania materiału do badań. Szczoteczkowanie przewodów jest jednym z takich sposobów, często wykorzystywanym w diagnostyce np. dróg żółciowych lub oskrzeli. Nie każdy ośrodek wykonuje takie badania endoskopowe (bo nie ma odpowiednio wyszkolonego endoskopisty lub sprzętu do takich zabiegów). Można wówczas wykonać taki zabieg w innym miejscu (np. w Łodzi w Pracowni Endoskopii w szp. Jonschera u dr. Skórskiego).

Innym sposobem pobrania materiału do badania histopatologicznego jest biopsja igłowa. Czy w tomografii komputerowej lub USG stwierdzono zmiany nadające się do nakłucia? A może występują zmiany w wątrobie, trzustce, węzłach chłonnych lub innych narządach, podejrzane o przerzut? - takie zmiany kwalifikują się do biopsji przezskórnej (igłowej).

Jeżeli guz jest widoczny w endoskopii (np. w postaci nacieku na brodawkę dwunastniczą), można wówczas pobrać wycinek kleszczykami endoskopowymi.

Odrębne pytanie odnosi się do stanu Mamy. Czy jest w dobrej formie? Czy zniesie obciążające leczenie? Bo jeżeli jest w ciężkim stanie, to może nie ma wskazań do podejmowania tak trudnej terapii? I wtedy wątpliwy jest też sens wykonywania inwazyjnych badań. Leczenie raka dróg żółciowych nie należy do zbyt efektywnych i większość pacjentów odnosi tylko nieznaczną poprawę czasu przeżycia...

Mam jednak nadzieję, że uda się Pani Mamie podjąć leczenie z dobrym rezultatem.

Z poważaniem,

dr Michał Lewandowicz