Problemy z nadwaga

7 odpowiedzi
Witam , mój 16 letni syn od jakiegoś czasu bardzo tyje , wcześniej był bardzo chudy , lecz od jakiś 2 lat idzie w szerz a nie w górę diagnozujemy go w kierunku nie doboru hormonu wzrostu , syn jest bardzo chorowity , jest w podejrzeniu zespołu goldenhara , z tego powodu jest zwolniony z w-f , jeździ na rowerze oraz na rolkach .
Wzrost 159 , waga 59,5 kg
Syn , je 3 razy dziennie o to przykładowe posiłki .
8maja.
1. bułka do szkoły z szynka,serem, pomidorem,ogórkiem,sałata. ok . 10
2. obiad ok godz. 12/14 ( podaje przykładowe z kilku dni )
- 2 kulki ziemniaków z kotletem i do tego surówka w dużej ilości ponieważ bardzo lubi surówki każdego rodzaju , brokuł , rzepa , kalafior , rukola i wiele innych.
3. kolacja są to często platki na mleku , lub 2 kromki chleba , lub naleśniki , czasami resztki z obiadu
i oczywiście rosół .
( Syn jest uczulony na laktozę) .

10. maj
kotlet z piersi z kurczaka , z pieczarkami i serem
2 kulki ziemniaków
do tego surówka z buraczków , rzodkiewki , i selera .

na kolację
1x mięso z grila , oraz 1 kaszankę
i dodatki (chleb , ketchup )

słodycze jada rzadko , lecz pije gazowane napoje .
Witam, przede wszystkim należy wprowadzić 5 mniejszych posiłków zamiast 3 dużych. Odstawić napoje gazowane- To bomba kaloryczna z ogromną ilością cukru w jednej szklance może być nawet kilka łyżeczek. Znaczenie ma też przygotowywanie posiłków - ilość tłuszczu, jaki to tłuszcz. Powinien również jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły.
W swojej odpowiedzi zaznaczyłam pierwsze błędy jakie Państwo popełniacie, na podstawie Pani maila, jednak żeby szczegółowo odpowiedzieć musiałabym zobaczyć wyniki badań i zobaczyć chłopca.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk

Szanowni Państwo
proponuje jeszcze sprawdzić poziom TSH- w celu wykluczenia niedoczynności tarczycy oraz badania krzywej cukrowej i krzywej insuliny.
Jeżeli chodzi o rozkład posiłków to zdecydowanie należy wprowadzić 5 posiłków dziennie z odstępami pomiędzy nimi 3 godzinnymi. Wyeliminować słodkie napoje i znacznie zwiększyć udział warzyw- które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Z powodu nietolerancji laktozy proponuję wykorzystać w kuchni mleko i przetwory bezlaktozowe, które obecnie są coraz powszechniej dostępne. Można również wykorzystać mleka roślinne (ryżowe, migdałowe) i przygotowywać na ich bazie koktajle stanowią doskonałą przekąskę.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
A jak brzmi Pani pytanie? Jedyne, co mogę zrobić, to zaprosić Państwa na wizytę. Postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
MBellwon
Zapraszam na konsultacje dietetyczną, gdzie zrobimy analizę składu ciała, sprawdzę zapotrzebowanie na kcal, białko, węglowodany.. Przeanalizujemy nawyki żywieniowe i na pewno znajdziemy przyczynę dobierania zbędnych kg.
Dzień dobry, pierwsze co mi się nasuwa to śniadania, kolacje i gazowane napoje. Śniadanie pierwsze chłopiec powinien zjeść jeszcze w domu, napoje gazowane odstawić (to źródło zbędnych kalorii i cukru, a kwas fosforowy zawarty np. w coli bardzo zakwasza organizm). Kolacja nie później niż 2-3h przed snem - co ważne wieczorem już nie jemy słodkiego - więc płatki lub naleśniki to nie najlepszy pomysł o tej porze.
Posiłków powinno być 4-5, a pomiędzy nimi nie należy podjadać. Może problem tkwi w właśnie w wieczornym podjadaniu?
Oczywiście zapraszam na konsultację, uregulujemy posiłki, ustalimy plan dnia dopasowany do trybu życia synka. Pozdrawiam!
Szanowna Pani,
żeby móc powiedzieć coś więcej musiałbym zobaczyć się na wizycie z Panią i Pani synem, na którą oczywiście zapraszam. Być może problemem jest, paradoksalnie, zbyt mała ilość kalorii w diecie Pani syna, co połączone z mniejszą ilością dużych posiłków i napojami gazowanymi, może dawać taki obraz. W grę mogą wchodzić również inne błędy dietetyczne, dlatego zachęcam do wizyty u dietetyka. Warto także sprawdzić tarczycę, czy wszystko z nią w porządku.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Witam,
Na podstawie dzienniczka żywieniowego można zauważyć że syn nie spożywa prawidłowo zbilansowanych posiłków. Zachęcam do wizyty w celu ułożenia prawidłowego planu żywieniowego, który pozwoli unormować masę ciała a także wzmocni jego odporność.