Problemy z kręgosłupem a bieganie

9 odpowiedzi
Od kilku lat mam bóle kręgosłupa. Jestem osobą młodą, szczupłą, raczej wysportowaną. Jednak siedzenie w pracy przez 8h dało się we znaki. Najpierw zrobione miałam RTG – które wg opisu nie wykazało zmian. Jednak kręgosłup bolał… Wiec
Witam Panią.
Pierwszą sprawą jaką bym się zajął to skonsultował z lekarzem sprawę obrzęku szpiku, skąd się wziął i jaki ma wpływ na reakcje bólowe i czego można się jeszcze spodziewać po wystąpieniu takiego obrzęku.
Natomiast jeżeli chodzi o bieganie, a ból w kręgosłupie wszystko zależy od tego czy aktualnie ten ból występuje. Sądzę, że najlepszym wyjściem było by postępowanie w tej kolejności
1. Konsultacja lekarska w sprawie obrzęku szpiku. Jeżeli ta sprawa zostanie wyjaśniona i lekarz uzna, że tutaj jest wszystko w porządku to zająć się kolejną sprawą.
2. Jeżeli występuje ból (podczas biegania lub w jakiejkolwiek aktywności w ciągu dnia) poddać się terapii kręgosłupa aby go doleczyć w tym celu warto się udać do fizjoterapeuty, który takowym problemem się zajmuje. Później powoli wracać do aktywności wzmacniając mięśnie stabilizujące kręgosłup.
3. Jeżeli ból nie występuje (w ciągu dnia bez względu na aktywność) to można biegać zainwestował bym jedynie w buty do biegania by zmniejszyć wibracje przenoszoną na kręgosłup i obserwować objawy czy czasami nie zaczyna coś boleć.
4. Bez względu na to w jakim stanie bólowym Pani teraz jest popracował bym nad przystosowaniem miejsca pracy w sposób zgodny z zasadami ergonomii pozwoli to na wyeliminowanie jednego z czynników działających destrukcyjnie na kręgosłup.
Mam nadzieje, że moja odpowiedź Pani pomogła.
Pozdrawiam

niestety biegane nie jest wskazane przy bolach kregoslupa.
Moze spowodowac poglebienieproblemu bolowego.
Zapraszam na terapie
Nie można stawiać diagnozy tylko w oparciu o badanie RTG lub MRI,pytanie jest kiedy dolegliwości się nasilają,w jakich aktywnościach ,o jakiej porze dnia,czy codziennie ?Jest więc wiele pytań .Jeśli dolegliwości są związane z konfliktem dyskowo oponowym w fazie przewlekłej w kierunku tylno centralnym to raczej bieganie nie powinno być przeciwwskazaniem,w tej pozycji materiał dyskowy utrzymywany jest w pozycji neutralnej.Należy jednak zawsze monitorować swoją aktywność i jakie wywołuje reakcje. Pozdrawiam
Witam,
w opisanej przez Panią sytuacji, od biegania, zdecydowanie większym ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia jest siedzący tryb pracy. W Pani przypadku nie należy rezygnować z ruchu i ćwiczeń fizycznych (szczególnie ze wzmacniania gorsetu mięśniowego, czyli mięśni brzucha i grzbietu). Jeśli, dotychczasowe bieganie, nie przynosiło pogorszenia, można je kontynuować. Powinna jednak Pani zadbać o dobór odpowiedniego, prawidłowo amortyzującego obuwia w zależności od podłoża.
Pozdrawiam
Na wstępie pragnę wytłumaczyć, że w badaniach obrazowych typu rezonans wykryjemy szereg nieprawidłowości u każdej osoby. Zapewne nawet u mnie znalazłyby się podobne opisy. Nikt nie jest w 100% zdrowy. Jeśli jednak nie ma znaczących objawów klinicznych jak zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej, czy drętwienia, nie ma powodów do zmartwień. Pani objawy są typowym obrazem osoby pracującej w pozycji siedzącej, której ulgę może przynieść jedynie aktywność fizyczna i relaks.
Jeżeli sam trening biegowy nie prowokuje dolegliwości bólowych, nie zwiększają się one po nim, a wręcz czuje się Pani lepiej, to jak najbardziej proszę nie przestawać biegać. Należy oczywiście pamiętać o wybieraniu tras o ziemistym podłożu (ścieżki, trawniki), taka trasa oraz dobrej jakości obuwie do biegania oszczędzą kręgosłup i dadzą szansę na amortyzację kroków. Proszę starać się unikać płyt chodnikowych i asfaltów podczas biegania. Można próbować urozmaicić rekreację ruchową o inne wysiłki o charakterze globalnym, angażującym całe ciało (pływanie- ono szczególnie, mamy tu idealne warunki dla odciążenia kręgosłupa, nordic walking, czy fitness). Pomoże to przywrócić równowagę mięśniową i zredukować bóle kręgosłupa spowodowane zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej.
Pozdrawiam!
Pani/Pana problem niekoniecznie musi dawać odzwierciedlenie w zmienionym RTG. W pierwszej kolejności należałoby się przyjrzeć pod okiem fizjoterapeuty co powoduje te dolegliwości i jak można je wyeliminować. W młodym wieku bardzo często bóle są spowodowane przez nadmierne obciążenie poszczególnych mięśni (taśm mieśniowych) względem pozostałych i nieprawdłowej pracy taśm (wielu mięśni) względem siebie.Uważam że samo bieganie oczywiście jeśli nie nasila dolegliwości bólowych i jest wykonywane po dobraniu odpowiedniego obuwia nie jest przeciwskazaniem przy bólach kręgosłupa w młodym wieku. Pozdrawiam
Witam,
Należy pamiętać, że dolegliwości z kręgosłupem nie mają tylko osoby z nadwagą czy mniej aktywne. Powszechnie wiadomo, że siedzenie za biurkiem może dawać dolegliwości bólowe jednak nie jest to jedyna przyczyna. Problem z kręgosłupem mogą również powodować narządy wewnętrzne, czy stawy obwodowe. Sugeruję wizytę u dobrego terapeuty manualnego w celu diagnozy (często u osób dbających o siebie i wykonujących regularną aktywność fizyczną jest to "błahostka" która wytwarza dolegliwości bólowe).

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Mateusz Szelągowski
RTG pokazuje jedynie zmiany kostne lub tzw pośrednie zmiany osteopatyczne (obniżenie przestrzeni międzykręgowej) - natomiast warto do fizjoterapeuty iść aby zobaczyć co funkcjoalnie dzieje sięz ukłdem ruchu. A czasem bieganie połączone z siedzeniem i brakiem rozciągania jest katastrofą dla kręgosłupa!
Dzień dobry,
Niestety charakter pracy siedzącej powoduję, że pewne mięśnie się przykurczają i kiedy bez odpowiedniego przygotowania rozpocznie Pani trening może to powodować narastanie bólu i w konsekwencji poważne zmiany. Statystycznie najczęściej odpowiedzialny jest za te problemy przykurczony mięsień biodrowo-lędźwiowy. Można wygooglować sposoby jego rozciągania, można również wygooglować kontakt bezpośrednio do mnie i postaram się bardziej indywidualnie pomóc. Pozdrawiam i życzę cudownego dnia :) Korneliusz Cygan