Problem z kręgosłupem. Mężczyzna szczupły (nigdy nie miał nadwagi), 38 lat, pracujący dawniej fizycz

3 odpowiedzi
Problem z kręgosłupem. Mężczyzna szczupły (nigdy nie miał nadwagi), 38 lat, pracujący dawniej fizycznie, często w ciężkimi rzeczami. Zrobiony rezonans (odcinek lędźwiowy) i wyszła tylna wypuklina krążka m-k L4-L5 - modeluje worek oponowy. Obniżony i odwodniony krążek m-k L5-S1 z tylną przepukliną z pękniętym pierścieniem włóknistym, która modeluje oba korzenie nerwowe w kanale kręgowym. Trzony kręgów mają prawidłową wysokość i sygnał. Pozostałe przestrzenie m-k w normie. Szerokość kanału kręgowego i otworów m-kręgowych prawidłowa. Stożek rdzenia i ogon koński bez patologii.
Opis bardzo fajny ???? proszę napisać jakie dolegliwości ma pacjent ponieważ staramy się zawsze leczyć osobę a nie zdjęcie czy tomograf. Niestety te badania są obarczone dużym odsetkiem fałszywie dodatnich wyników. To, że ktoś w tym wieku ma przepuklinę w na poziomie L5-S1 wcale nie znaczy, że to ona musi dawać objawy. Dlatego tak ważne jest zbadanie pacjenta przed obejrzeniem zdjęć i innych wyników badań obrazowych zwłaszcza w bólach kręgosłupa. Zapraszam na konsultację do fizjoterapeuty.
Pozdrawiam
Łukasz Gajos

Witam
Większość ludzi ma przepukliny krążka międzykregowego. Obraz badania obrazowego nie równa się obrazowi klinicznemu pacjenta proszę o tym pamiętać. Jeżeli występuje modulacja to jeszcze nie jest tak źle. Proszę udać sie do fizjoterapeuty, który Pana zbada i dopierze odpowiednie techniki do problemu. Niestety w innym przypadku to jest wróżenie.
Pozdrawiam Sebastian Kalata-Warszawska Rehabilitacja
Podpisze się pod opinią Sebastiana i Łukasza. Przypomina mi się taka anekdota: Profesor wyświetla badanie (MRI,CT RTG) studentom i pyta:czy wnioskując z obrazu można założyć, że Pacjent bez bólu podniesie dziesięć kilo? Studenci z entuzjazmem debatują o warunkach strukturalynch jakie są niezbędne do wykonania tego zadania:obrysy stawów, sygnał z chrząstki etc. Profesor słysząc podobne opinie i przypuszczenia wzajemnie wykluczające się powiedział: Zanim Państwo wydadzą opinię,powiem tylko że jest to zdjęcie rentgenowskie zwłok.