Problem z kręgosłupem, dalsze leczenie

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
chciałbym Państwa prosić o poradę, gdzie dalej szukać pomocy ze swoim problemem.

Nie tak dawno miałem wykonane badanie: RTG kręgosłupa lędźwiowego AP i boczne.

Wynik badania był następujący:
Wysokość trzonów kręgów oraz szerokość przestrzeni między-trzonowych odcinka L zachowana. Znaczne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach kręgów odcinka L kręgosłupa. Dyskretna skolioza lewo-wypukła wyżej wymienionego odcinka.

Niestety odnoszę wrażenie, że lekarz prowadzący nie widzi innego sposobu leczenia jak przypisywanie coraz silniejszych środków przeciwbólowych. W związku z tym zwracam się z prośbą do kogo powinienem skierować się, żeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakiś dobry ortopeda, neurochirurg? Może powinienem wykonać jakieś dodatkowe badania, np. rezonans magnetyczny? Czy mogli by Państwo polecić kogoś z Warszawy lub Lublina?

Za każdą wskazówkę będę bardzo wdzięczny.
Chetnie sama spojrzalabym na Pana zdjecia RTG (opis jest troche dziwny pod tym wzgledem, ze z jednej strony nie ma cech dyskopatii ale z drugiej strony istotne zmiany zwyrodnieniowe...) i mialabym tez kilka waznych pytan. Cwiczenia indywidualne, poczatkowo pod okiem doswiadczonego rehabilitanta, odpowiednio dobrane do Pana gabarytow i postawy, moga czynic cuda. Pozdrawiam i zapraszam w razie potrzeby na konsultacje.

Dzień dobry
Raczej sugerował bym wizytę w poradni ortopedycznej (chyba że są objawy ubytkowe ze strony układu nerwowego). Myślę że leczenie farmakologiczne warto wspomóc rehabilitacją, ale szczegóły można powiedzieć dopiero po konsultacji.
Pozdrawiam i w razie chęci zapraszam
To wczesne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Niestety nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego, a leczenie operacyjne inwalidyzuje w mniejszym lub większym, stopniu. Rozwiązaniem jest przywrócenie funkcji kręgosłupa niezależnie od tego, że struktura znacznie odbiega od stanu wyjściowego. Rozwiązaniem są zajęcia na sali gimnastycznej oraz współpraca z rehabilitantem. Leczenie farmakologiczne pełni funkcję uzupełniającą (miorelaksanty, leki przeciwzapalne), a leczenie operacyjne jest ostatecznością.
Witam.
Problem dotyczy prawdopodobnie przewlekłych dolegliwości bólowych dolnego odcinka lędźwiowego. Jest to jedna najpopularniejszych dolegliwości związanych z naszym stylem życia praca siedzącą lub długotrwałą jazdą samochodem. Załączony opis badania RTG nie wyjaśnia przyczyny dolegliwości. W celu dokładniejszej diagnostyki proponowałbym wykonanie rezonansu magnetycznego. Jednak niezależnie od tego, podstawową metodę leczenia dolegliwości pleców jest fizykoterapia i rehabilitacja. Wdrożenie odpowiedniego programu ćwiczeń i stosowanie go przez około 3 miesiące z intensywnością 4 razy w tygodniu pozwala w sposób wyraźny ograniczyć dolegliwości i zapobiec nawrotowi objawów Proponuję konsultacje z ortopedą i doświadczonym fizjoterapeutą