Problem z gryzieniem pokarmów u czterolatka

8 odpowiedzi
Mam problem z czterolatkiem nie chce jeść chleba. Nie je słodyczy i nie chce gryźć pokarmów.
Je tylko pokarmy które od razu połyka typu kasze , zupy , ziemniaczki z sosem.
Proszę o poradę i diagnozę.
Dzień dobry,
niechęć do spożywania stałych pokarmów, w tym chleba pojawia się u wielu dzieci. Mają miejsce również trudności z gryzieniem, upodobanie do pokarmów płynnych, itp. Dziecko je to, co delikatnie pobudza jego zmysły, a nie produkty, które "drażnią" jamę ustną. Ziemniaczki z sosem to sama rozkosz dla podniebienia. Uważam, że tutaj jest potrzebna wielospecjalistyczna diagnoza wymagająca przeprowadzenia odpowiednich testów, ukierunkowanych wywiadów: psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, specjalista ds. żywienia. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia/ Agnieszka Jaślikowska-Nowak

Trudno przeprowadzić diagnozę przez Internet na podstawie trzech zdań na temat dziecka. Myślę, że po pierwsze należy skonsultować się z lekarzem dziecka, czy nie ma jakichś medycznych podstaw takiego zachowania. Jeśli nie, to prawdopodobnie chodzi o zmianę nawyku, a to można zrobić małymi krokami, stopniowo podając mu coraz mniej rozdrobnione pokarmy czy rzeczy, które lubi, ale w kawałkach (np. nie zupa-krem, a zupa z kawałkami warzyw). Wydaje mi się, że ważna jest przy tym pilnowanie, żeby nie podjadał i jadł wtedy, kiedy jest rzeczywiście głodny, będzie miał większą motywację do gryzienia. Pozdrawiam.
W pierwszej kolejności należy skonsultować się z pediatrą. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele i w pierwszej kolejności należy wykluczyć podłoże fizyczne, a dopiero jeśli lekarze stwierdzą, że nie dzieje się nic, co uniemożliwiałoby dziecku gryzienie, poszukuje się przyczyn psychologicznych.
Witam, polecam udać się z dzieckiem na konsultację do psychologa w poradni psychologiczno-pedagogicznej tam je zdiagnozują. Pozdrawiam
Dzień dobry. Nasuwa się pytanie - czy nie umie gryźć np.przez to, że miał mały trening w tym zakresie i jest to duży wysiłek dla mięśni w szczęce? Czy potrafi gryźć a jest to dla niego element buntu i oporu. Jeśli to pierwsze to wymaga treningu i stopniowego wprowadzania pokarmów wymagających gryzienia. Jeśli to drugie to zachęcam do wizyty u psychologa, który razem z Państwem przyjrzy się temu dokładniej. I pomoże.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
Dzień dobry. Zarówno chleb, jak i słodycze nie stanowią niezbędnych składników w diecie, zwłaszcza dziecka w tym wieku. Większość dzieci preferuje pokarmy w formie płynnej czy pól-płynnej. Proszę zaufać swojemu dziecku, najpewniej wie czego potrzebuje i po to sięga. Pozdrawiam.
Powodów może być wiele, ale na samym wstępie proszę sprawdzić, czy dziecko nie ma problemów z ząbkami lub jamą ustną. Może po prostu odczuwa ból przy gryzieniu pokarmów. Najlepiej udać się do stomatologa. Jeśli tam nie znajdzie Pani pomocy, proszę udać się do dietetyka lub psychologa. Pozdrawiam!
Dzień dobry, poleciłabym najpierw wizytę u neurologopedy aby sprawdził podłoże problemu. Dobry specjalista w tym zakresie ewentualnie pokieruje Panią dalej. Pozdrawiam