Powikłania po usunięciu osemki

25 odpowiedzi
Witam,
tydzien i 4 dni temu miałam usuwaną osemkę, ponad godzina rwania i nacinania dziąseł. Lekarz po zabiegu przyznal, ze wykonal niewyrazne zdjecie i nie widzial jak osemka jest ulokowana. Miałam zalozone szwy, dzien pozniej otrzymalam antybiotyk. Zostałam zarazona równiez opryszczką. Krwawienie utrzymywało się 4 dni, pozniej tylko lekkie zabarwienie sliny. Niestety do tej pory jestem zmuszona zazywac ketonal, szczekoscisk praktycznie nie ustepuje i wciaż boli. Czy są to normalne objawy? Dodatkowo od plynnej/ papkowej diety, głownie białkowej wyskoczyły mi białe krostki na twarzy, szyi, dekolcie i plecach.
Czy jest mozliwosc usuniecia szwow przy szczekoscisku? Przyznam, ze boje sie ponownie wrocic do tego gabinetu.
Witam, jeśli ekstrakcja była bardzo ciężka gojenie będzie dłuższe i opisane przez Panią objawy będą się utrzymywać nawet kilka dni po zabiegu, jest Pani zaopatrzona antybiotykiem więc powinno być z każdym dniem lepiej. To co mogłabym Pani polecić to terapia laserem biostymulującym, przyspiesza regenerację tkanek oraz zmniejsza dolegliwości bólowe

za dużo znaków zapytania, dlaczego podjęto decyzję usunięcia - powód, dlaczego antybiotyk podano po24 godz. a nie zaraz, na ile mozliwe rozwarcie ust, ze wzgledów technicznych trudno usunac szwy w wyznaczonym terminie. Co do krwawienia wydaje mi się przesada zabarwienie śliny powodował rozpuszczajacy się skrzep Zarażenie inaczej sie objawia, wyglada to na uczulenie - alergię. Ból może występowac nawet do 3 miesięcy
Witam, nie miałam dostępu do internetu od piątku, nie wiem czy dolegliwości się utrzymują. Jeżeli się utrzymują trzeba koniecznie podejść do dentysty, najlepiej do chirurga, czasami koniecznie trzeba zdjąć szwy, może zmiana antybiotyku lub płukanie rany poekstrakcyjnej i założenie opatrunku chirurgicznego. W razie potrzeby proszę dzwonić.
Dziękuję i pozdrawiam, Agnieszka Mawromatis.
Dzień dobry.
Po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych naciek i stan zapalny i związany z nim szczękościsk może utrzymywać się ponad 2 tygodnie. Należy płukać jamę ustną środkami odkażającymi takimi jak Eludril/Periokin/Tantum Verde. Proszę przyjmować witaminę C i wapno 3 razy dziennie i stosować ćwiczenia polegające na rozwieraniu szczęk. Chirurg Stomatolog ze zdjęciem szwów przy szczękościsku nie powinien mieć problemu. W razie wątpliwości najlepiej zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg.
Pozdrawiam.
Szwy zdejmuje się zazwyczaj między 10 a 14 dniem od zabiegu. Nie stanie się nic złego jeżeli opóźnimy moment zdjęcia szwów, do czasu aż otwieranie ust nie będzie tak dokuczliwe. W celu szybszego ustąpienia szczękościsku zaleca się ćwiczenia w rozwieraniu szczęki, wykorzystując takie cudowne przedmioty jak na przykład korek do wina wkładany pomiędzy siekacze , a potem przesuwany w stronę zębów trzonowych - oczywiście w granicach dyskomfortu, a nie bólu. Bez ćwiczeń, szczękościsk ustępował będzie bardzo długo.
Co do opryszczki - zabieg chirurgiczny ( miejscowy uraz) , może aktywować wirusa Herpes simplex , który wywołuje pojawienie się pełnoobjawowej opryszczki. Wirus jest do czasu urazu, czy spadku odporności po prostu "uśpiony". Uraz go tylko "budzi" do działania, czyli trzeba uznać, że wirus już był i inwoluował w okolicach zakończeń nerwowych w rejonie czerwieni wargowej.
W razie problemów proszę pisać
Powodzenia
Olaf Bronowicz
Dzień dobry, usuwanie ósemek dolnych - bo myślę ,że to był taki ząb, niesie z sobą ryzyko powikłań, ze względu na pęczek naczyniowo - nerwowy, przebiegający w pobliżu korzeni tego zęba. Dobrze było by zrobić zdjęcie kontrolne RVG po usunięciu, aby sprawdzić, czy cały ząb został usunięty - jeżeli tak ,to trzeba spokojnie zaczekać, aż rana się zagoi. Pozdrawiam dr Kręcisz
Niestety bardzo często po usunięciu 8 mogą takie dolegliwości występować. Jesli chodzi o szczękościsk to proszę ćwiczyć rozwieranie buzi na tyle ile Pani może. Regularnie. Jak będzie lepiej to wtedy udać się na zdjęcie szwów.Pozdrawiam
Dzień dobry.
Ostatnie zęby trzonowe często sprawiają problemy- zarówno przy wyżynaniu, jak i w trakcie zabiegu ich usuwania. Po ekstrakcji można spodziewać się obrzęku, bolesności okolicy po usuniętym zębie. Krwawienie nie powinno utrzymywać się dłużej, niż kilka godzin po zabiegu. W niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia rany po usuniętym zębie, zwanego suchym zębodołem- objawia się to bólem (narastającym) w okolicy pozabiegowej oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Wymienione objawy należy zgłaszać lekarzowi celem podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pozostałe, trapiące Panią objawy (opryszczka, wysypka) związane są z ewentualnym osłabieniem organizmu oraz uboższą w składniki odżywcze dietą po zabiegu.
W większości przypadków- nawet po skomplikowanych ekstrakcjach- pacjent wraca do pełnej sprawności do 14 dni po zabiegu.
Pozdrawiam
Kłaniam się i dziękuję za zapytanie. W pełni rozumiem Pani sytuację
Niestety szczękościsk jest jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji, zwłaszcza wymagającej interwencji chirurgicznej. Niestety zdjęcie RTG nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o ułożenie zęba i struktur przyległych, a nawet zastosowanie dokładniejszej metody, jaką jest tomografia komputerowa, nie pozwala wykluczyć ewentualnych powikłań.
Utrzymujące się przez kilka dni, obfite krwawienie jest niepokojące i wymaga konsultacji lekarskiej, ale jego samoistne ustąpienie rokuje dobrze.
Wirus opryszczki, zazwyczaj pozostaje w formie uśpionej w komórkach naszego organizmu. Pojawienie się objawów, często jest poprzedzone osłabieniem odporności, stresem bądź niewyspaniem i rzadko wiąże się z infekcją de novo. Jeżeli objawy opryszczki utrzymują się, zachęcam do skorzystania z pomocy farmaceuty i wdrożenia leków przeciwwirusowych (dostępne bez recepty).
Problem nadwrażliwości pokarmowej jest złożony. Jeżeli więc będzie Panią niepokoił w przyszłości, zachęcam do porady dermatologicznej bądź alergologicznej. Skład diety o której Pani wspomniała, oczywiście mógł być przyczyną, ale jej konsystencja niestety jest konieczna przy wspomnianych objawach.
Co tyczy się pytania o szwy-wszystko zależy od intensywności szczękościsku.
Trudno mi z góry założyć nieżyczliwość lekarza, jednak powikłania o których mówimy zdarzają się mimo najlepszej woli tak pacjenta, jak i lekarza. Tym samym zachęcam do przełamania niechęci i ponownego zgłoszenia się do gabinetu, gdzie wykonany był zabieg. Wdrożenie antybiotykoterapii było zasadne, zwłaszcza przy utrzymywaniu się objawów ogólnych. Pomocna w gojeniu bywa magnetostymulacja. Gdyby jednak z innych przyczyn nie otrzymała Pani pomocy, rozsądne wydaje się zgłoszenie do uniwersyteckiej poradni Chirurgii Stomatologicznej.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Dzień dobry,
Niestety proces gojenia po usunieciu dolnego zęba mądrości może przebiegać z opisanymi objawami. Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości co do prawidlowego przebiegu gojenia proszę udac się na kontrolę do lekarza-stomatologa.
Dzien dobry, jeżeli nie chce Pani wrócić do tego gabinetu to proszę jak najszybciej udać się do innego nawet na Fundusz. Trzeba będzie prawdopodobnie przepłukać zębodół. Jeżeli pojawiły się zmiany na skórze to może jest Pani uczulona na antybiotyk lub białko. Wizyta kontrolna u lekarza np. chirurga stomatologa jest konieczna. Przy szczękościsku całkowitym jest trudno usunąć szwy i dlatego tym bardziej powinna się Pani jak najszybciej zgłosić.
Pozdarwiam serdecznie
dr n.med. Katarzyna Jankowska
Dzień dobry, proszę się zgłosić do gabinetu zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczękościsk po ekstrakcji zębów ósmych jest nierzadkim zjawiskiem.
Pozdrawiam serdecznie
Witam!
Opisuje Pani zabieg podczas którego i po nim wystąpiły powikłania. Zabieg dłutowania zęba ósmego, zatrzymanego nie jest zabiegiem prostym i najczęściej wykonywany jest przez lekarzy o specjalizacji chirurgii stomatologicznej, chirurgi szczękowo-twarzowej.
Po zabiegu rana została zaopatrzona szwami chirurgicznymi; taką decyzję podjął lekarz wykonywający zabieg. Został Pani podany antybiotyk, gdyż pojawił się obrzęk i szczękościsk. Takie obawy po takim zabiegu mogą wystąpić. Szczękościsk jest spowodowany przerwaniem ciągłości tkanek oraz z powodu nakłuć podczas podawania znieczulenia. Nakłucia przerywają ciągłość naczyń krwionośnych, powodują powstawanie krwiaków, które wraz z obrzękiem blokują ruch więzadła skrzydłowo-żuchwowego, co blokuje ruchomość żuchwy. Opryszczka mogła się pojawić w wyniku zabiegu, lecz nie została Pani najprawdopodobniej ją w jego trakcie zarażona. Jest to wirus bytujący w otoczkach mielinowych włókien nerwowych. Jego zarażenie następuje drogą kropelkową i jest dożywotne, czyli wirus bytuje już zawsze w organizmie a w określonych przypadkach tworzy swoje wykwity.
Nie mając możliwości zbadania Pani, np.wystąpienia, powiększenia, tudzież bolesności podczas badania węzłów chłonnych podżuchwowych, bądź nadobojczykowych oraz stwierdzenia innych objawów, ciężko jest mi postawić diagnozę i ustalić plan dalszego postępowania. W takich przypadkach Pacjent powinien się udać do autora zabiegu. Powikłania, jakie Pani opisała zdarzają się i są obecne procedury postępowania w takich przypadkach.
Zażywanie odpowiedniego antybiotyku w odpowiedniej dawce wraz ze środkiem osłonowym, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz czas gojenia się miejsca operowanego, wizyty kontrolne mają zasadniczy wpływ na powrót do zdrowia.
Proszę śmiało udać się do lekarz Panią operującego i przedstawić wszystkie swoje, niepokojące objawy. Na pewno otrzyma Pani pomoc.
Pozdrawiam, życzę rychłego powrotu do zdrowia.
dr Joanna Ziółkowska
Szwy można zdejmować po 7 dniach od zabiegu ,co do przywiązania do danego gabinetu pozostawiamy to pani pod rozwagę
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Problemy z gojeniem zdarzają się. Myślę, że najwłaściwszym wyjściem będzie wizyta u lekarza, który prowadzi leczenie, gdyż jest najbardziej zorientowany
Zdarzają się takie powikłania po usuwaniu 8. Zalecam udanie się do chirurga wykonującego zabieg.
Witam, proszę robić teraz ciepłe okłady i masować mięśnie żucia. Próbować otwierać usta. Jeśli szczekoscisk nie jest zbyt duży to można usunąć szwy.
Powikłana po zabigu dłutowania zęba ósmego mogą mieć taki obraz jak Pani opisuje. Proszę zgłosić się do gabinetu ‚ jest możliwe złagodzenie objawów odpowiednimi lekami miejscowo działającymi , nawet przy szczękościsku .
Pozdrawiam
Anita Suska
To są dopiero 4dni po zabiegu antybiotyk zaczął działać dopiero po dobie więc trzeba uzbroić się w cierpliwość myślę że w 7 lub 8dobie będzie zdecydowanie lepiej i będzie, można zdjąć szwy. Ból może się utrzymać do miesiąca
Witam czas trwania zabiegu może powodować takie dolegliwości jak ból i szczękościsk . Szwy zdjejmuje się po 7-10 dniach. Opryszczka może pojawić się w po długim zabiegu lub przy osłabieniu organizmu. Jeśli człowiek raz w życiu ma opryszczę to już jest nosicielem tego wirusa , którego ma w sobie i w okresie osłabienia on się uktywnia. Jakość zdjecia ciężko mi ocenić bo go nie widzę , ale tylko tomografia (3D)jednonacznie określi stan korzeni w zębie. Najgorsze dni już za Panią . Powodzenia.
Na skutek przedłużonego krwawienia doszło najprawdopodobniej do nieprawidłowo wytworzonego skrzepu a także prawdopodobnie do zakażenia rany. Antybiotyk podany ogólnie prawdopodobnie nie jest wystarczający. Podejrzewam, że konieczna jest rewizja rany. Proponuję skonsultować w/w stan z chirurgiem stom.
Objawy, jakie Pani opisała wskazują na zakażenie rany po usunięciu. Niestety w przypadku długich i skomplikowanych zabiegów istnieje duże ryzyko tego typu powikłań. W przypadku, kiedy antybiotyk nie pomaga należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w celu zastosowania leczenia miejscowego. Przyznam, że płukanie zębodołu jest nieprzyjemne, ale zazwyczaj daje lepsze efekty niż antybiotyk. Zazwyczaj trzeba powtórzyć 3-5x do całkowitego wygojenia, ale z każdym kolejnym jest zauważalna poprawa.
Witam!
Szczekościsk może utrzymywać się niestety dość długo. Rozumiem ,że była to ósemka dolna. Oprócz właściwego antybiotyku należy zastosować też leki zmniejszające obrzęk będący powodem szczękościsku. Zdejmowanie szwów bez oceny zagojenia tkanek jest wątpliwe. przy szczękościsku trudno ocenić. Należy starać się o utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej. Dobrze byłoby oczyszczać miejsce zabiegu i szwy miękką szczoteczką do zębów zwilżoną chociażby w przegotowanej wodzie. Co do stanu kości należałoby wykonać zdjęcie panoramiczne lub tomografie a by ocenić czy nie pozostały jakieś resztki i czy nie nastąpiło ( co się niestety czasami zdarza nawet w prawidłowo przeprowadzonych zabiegach) dotknięcie nerwu.
Pozdrawiam
Grzegorz Szumilas
Dzień dobry,
W przypadku utrudnionego gojenia konieczna jest wizyta u lekarza w celu kontroli i leczenia ewentualnych powikłań. W większości przypadków jestem w stanie usunąć szwy, jednak szczękościsk wymaga wykonywania ćwiczeń.
Pozdrawiam
Bardzo mi przykro, że Pani tak cierpi. Czy ósemkę usuwał chirurg stomatolog ? po trudnym usunięciu zęba zatrzymanego objawy mogą utrzymywać się dłużej. Konieczna jest płukanka antyseptyczna z chlorheksydyną. Wysypka może świadczyć o uczuleniu na któryś z przyjmowanych leków. Potrzebuje Pani kontroli u chirurga stomatologa. Pozdrawiam