Powikłania po artrodezie

2 odpowiedzi
Witam, zwracam się z pytaniem związanym z przebytą już operacją i jej skutkami. Mam niespełna 28 lat, w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg - korekcyjną artrodezę (usztywnienie) prawego stawu skokowo-goleniowego sposobem Ilizarowa, z powodu rozpoznanej niestabilności i nadmiernej koślawości stawu skokowego. Przed tą operacją chodziłem samodzielnie, chociaż w okresie przed operacją z większym trudem, ponieważ prawa stopa ustawiała się koślawo do "wewnątrz". Po przebytej artrodezie i usunięciu aparatu Ilizarowa po 4 miesiącach od operacji (w lutym 2016), starałem się zgodnie z zaleceniami chodzić przy pomocy kul łokciowych, obciążać tą stopę ale cały czas pojawiał się ból, obrzęk i trudności z utrzymaniem równowagi ciała podczas opierania się na tej stopie. Stopa boli nadal do chwili obecnej przy obciążaniu, skarżyłem się lekarzowi operującemu, który zaproponował chodzenie w butach z wysoką cholewką i zakończył na tym leczenie poszpitalne w maju 2016r. Niestety, nic to nie pomogło. Skonsultowałem się z innym ortopedą-traumatologiem z innego miasta, który ocenił, że zoperowana kończyna nie ma zachowanej osi, jest nadal duża koślawość koślawość stępu i jego zdaniem trzeba wykonać zabieg przywracający osiowanie kończyny. Zauważyłem, że faktycznie patrząc od tyłu stopa jest skoślawiona (szkoda, że nie mogę przesłać Panu Doktorowi fotografii i zdjęć RTG). Natomiast patrząc z góry, widać, że stopa prawa jest odchylona o jakieś 40-45 stopni w bok, w prawą stronę (staram się w miarę możliwości zobrazować "na odległość" wygląd tej stopy po usztywnieniu).

Panie Doktorze, proszę mi odpowiedzieć, czy w takiej sytuacji (brak osi kończyny, koślawość stępu po artrodezie stawu skokowo-goleniowego), istnieją przesłanki do uznania, iż potrzebna jest kolejna operacja korekcyjna / reoperacja?

Czy zabieg artrodezy trzeba wykonać z równoczesnym zachowaniem osi kończyny?

W obecnej chwili stopa chyba nie nadaje się do wydolnego i bezbolesnego obciążania, tak jak stwierdził ortopeda z innej miejscowości, ale chciałbym też poznać zdanie Pana Doktora.
Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc w tej skomplikowanej sytuacji. Z góry bardzo dziękuję i proszę o jakąś poradę w tej sprawie, raz już Pan Doktor mi odpisał na temat scyntygrafii kości.
Pozdrawiam.
witam, zajmuję się leczeniem tylko dzieci i młodzieży

Do podjęcia decyzji potrzebne jest zbadanie i RTG na stojąco obu kończyn dolnych. Zawsze staramy się przywrócić prawidłową oś kończyny w tym stopy. W stopie istnieje tak zwany układ dźwigniowo- zależny. Im większa koślawość stępu i odchylenie zewnętrzne stopy tym mniejsza dźwignia do wybicia się podczas chodzenia. Skraca się krok, zmniejsza propulsja. Mogę jedynie pomóc po osobistym zbadaniu. Porada z samego opisu stanu jest zawsze niepełna.