Potworniak

4 odpowiedzi
Witam, wykryto u mnie potworniaka na prawym jajniku wielkości 3x3 cm. Wyniki testu ROMA w normie. Mam 27 lat, jajnik prawdopodobnie zostanie w większości usunięty, gdyż torbiel pokrywa jego większą część. Proszę o opinię czy mogę starać się o dziecko przed podjęciem decyzji o usunięciu? Bardzo zależy mi na tej ciąży
wg najnowszych doniesień trzeba zachodzić w ciążę przed operacją ale skąd wiadomo, że to potworniak?

Raczej zdecydowałabym się najpierw na planową operację usunięcia guza jajnika (z największym możliwym oszczędzeniem samego jajnika) a dopiero potem na ciążę. W czasie ciąży guz mógłby urosnąć lub ulec skręceniu, co mogłoby być wskazaniem do pilnej operacji. Operowanie jajnika w czasie ciąży jest dużo trudniejsze i bardziej ryzykowne.
tak ale musi Pani się liczyć z tym, że może Pani być operowana w trakcie ciąży. A'propos na jakiej podstawie postawiono rozpoznanie: powinno być z preparatu. Z usg można postawić rozpoznanie wstępne. z szacunkiem artur mazur kalisz
nigdy do końca nie mamy pewności z jakim guzem mamy doczynienia usg nie daje 100% pewności guz taki wyłuszczamy pozostawiając resztę jajnika jeśli zależy pani na ciąży w tej chwili top zachodzić i się kontrolować u lekarza