Poradnia nie chcę dać dziecku orzeczenia o potrzebie kształtcenia specjalnego ale moim zdaniem kwali

5 odpowiedzi
Poradnia nie chcę dać dziecku orzeczenia o potrzebie kształtcenia specjalnego ale moim zdaniem kwalifikuje się do niego. Syn otrzymał na koniec roku 3 oceny niedostateczne w 4 klasie szkoły podstawowej. Badanie testem wisc-r wykazało że ogólny poziom inteligencji wynosi 69 a więc jest poniżej 70 co oznacza niepełnosprawność intelektualną. Poradnia jednak napisała tylko że on ma obniżoną sprawność intelektualną czyli inteligencjię poniżej przeciętnej i nie dała orzeczenia tylko opinię. W opinii pisze że mocną stroną dziecka jest wyobraźnia i wizualizacjia przestrzenna rozumienie norm i zasad społecznych oraz trwałość pamięci werbalnej rozwijają się one przeciętnie. Natomiast wszystkie pozostałe funkcji znajdują się na poziomie upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim. Podczas badania pedagogiczengo stwierdzono że czyta w przeciętnym tempie w sposób wyrazowy. Ma problem z zrozumieniem czytanego tekstu. Pisząc samodzielne wypowiedzi pisemne właściwie odnosi się do tematu ale posługuje się stylem potocznym. Poziom graficzny pisma nie budzi zastrzeż tempo pisania przeciętne. Umie mnożyć dzielić dodawać i odejmować pisemnie. Nie zna podstaw geometrii. Nie umie rozwiązywać działań na ulamkach zwykłych i dziesietnych. W pisowni popełnia nie liczne błędy. Jak można starać się o orzeczenie o potrzebie kształtcenis specjalnego? Mój syn nie jest w stanie poradzić sobie w normalnej szkole. Myślę że powtarzanie klasy mu w niczym nie pomoże.
Jak to Poradnia nie chce. Proszę od razu odwoływać się do miejscowego Kuratora Oświaty za pośrednictwem dyrektora Poradni. Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczne to zbiór pracowników 60+ pracujących tak jak się wykształciłcili w latach 80-tych.

Witam, oczywiście może Pani odwoływać się do od tej decyzji ale z tego co mi wiadomo iloraz inteligencji poniżej przeciętniej nie jest kryterium do tego by dziecko umieszczać w szkole specjalnej. Dziecko może mieć trudności w pewnych obszarach ale z tego co Pani pisze psycholog napisał że inne obszary jak wyobraźnia i wizualizacja mieszczą się w normie a są obniżone zdolności matematyczne. Pozdrawiam. Joanna Mokosa
Witam,
tak, oczywiście może i powinna się Pani odwoływać od decyzji wydanej przez PPP uzasadniając to we właściwy sposób. IQ poniżej 70 to poziom niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, który jest jednym z kryteriów umożliwiających zakwalifikowanie dziecka do nauczania w szkole specjalnej.
Wszelkie dane, które Pani przytacza przemawiają za takim rozwiązaniem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam serdecznie, oczywiście może się Pan odwołać. Jednakże prawdopodobnie dostała Pani tylko opinie, gdyż nie było wcześniejszych badań. Badanie obarczone jest błędem diagnostycznym (zewnętrzne dystraktory, złe samopoczucie pacjenta itp.)i rzadkością jest wydawanie takiego orzeczenia po pierwszym badaniu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wynik jest jednoznaczny, nie jest na granicy przedziałów. W odwołaniu proszę zawrzeć prośbę o uwzględnienie efektu Flynna, gdyż test WISC-R jest testem, który posiada normy sprzed 20 lat i w efekcie może to zawyżać wynik rzeczywisty dziecka. Ewentualnie może Pani złożyć wniosek o badanie dziecka innym narzędziem np. Stanford Binet V lub IDS-2, które to testy mają normy opracowane wciągu ostatnich dwóch lat i nie są obarczone efektem Flynna. Pozdrawiam Agata Zagórska-Kliś
Kilka ważnych kwestii w uzupełnieniu wcześniejszych odpowiedzi na zgłoszony przez Panią problem. Po pierwsze - linia rozwojowa każdego dziecka ma niepowtarzalny i indywidualny charakter i dynamikę - co oznaczać może zróżnicowaną progresję. Po wtóre - każda diagnoza po badaniu w poradni obarczona może być węższym lub szerszym marginesem błędu, a zatem i opinię poradni warto tak potraktować i poddać weryfikacji. Po trzecie - uwarunkowania rodzinne rozwoju i wychowania dziecka mają kluczowe znaczenie, a o nich niewiele Pani pisze. Konkludując, warto nawiązać kontakt z kompetentnymi specjalistami, którzy udzielą wparcia Pani i dziecku. Życzę powodzenia i pozdrawiam.