Pomoc psychologiczna w depresji

7 odpowiedzi
Lekarz przepisał mi leki przeciwdepresyjne ale dodatkowo skierował do psychologa. Czy mogę łączyć pomoc psychologiczną z lekami?
Oczywiście można łączyć. Leki przeciwdepresyjne są skuteczne w usuwaniu objawów. Psycholog zajmuje się pomaganiem ludziom w zrozumieniu, w jaki sposób znaleźli się w konkretnej sytuacji, jak ich reakcje i sposób myślenia odzwierciedlają się w objawach choroby. Pomoc psychologa może zmienić sposób myślenia, zachowania, działania, ale może nie mieć wystarczającego wpływu na występujące objawy. Leki przeciwdepresyjne mogą nie wykazywać działania, jeżeli objawy są łagodne. Pomoc psychologiczna często nie jest wystarczająca , gdy objawy są nasilone, dominują nad sposobem myślenia Klienta. Czasem (w celu umożliwienia skupienia uwagi na pracy nad sobą, niezbędnej podczas pomocy psychologa) konieczne jest złagodzenie objawów. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Można, a czasem nawet trzeba. Pozdrawiam.
Witam,

Jak najbardziej. Zalecamy aby łączyć wsparcie psychologiczne z farmakoterapią w leczeniu depresji. Takie połączenie daje najlepsze efekty lecznicze. Zalecam konsultacje z psychoterapeutą. Jeżeli psychoterapeuta zaleci podjęcie psychoterapeutycznego leczenia to wówczas uzyskane efekty będą jeszcze lepsze.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Zdecydowanie tak, połączenie psychoterapii i leczenia farmakologicznego daje najlepsze rezultaty. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa-psychoterapeuty, który pomoże znaleźć źródło aktualnych problemów i w atmosferze bezpieczeństwa umożliwi przeżywanie nawet najtrudniejszych emocji.
Połączenie psychoterapii i farmakoterapii w leczeniu depresji to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna jest w tym wypadku pomocna. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne stosunkowo szybko przynosi efekty, jednak po odstawieniu leków często objawy wracają. Praca z psychoterapeutą pomaga przyjrzeć się temu co jest przyczyną kłopotów i jak można sobie z nimi radzić. Pacjent uczy się jak radzić sobie ze spadkiem nastroju,niską samooceną i poczuciem bezradności. Trudno mi coś więcej dodać, gdyż nie znam całej sytuacji. Oczywiście są różne przyczyny depresji np. utrata kogoś bliskiego, poważny kryzys życiowy itp. W takich sytuacjach leki pomagają przetrwać te pierwsze najtrudniejsze chwile. Z mojej perspektywy jednak dobrze skorzystać z pomocy psychoterapeuty aby na dłuższa metę nauczyć się jak funkcjonować w nowej sytuacji bez leków.
Każdy przypadek jest inny , ale to bardzo często połączenie nie wykluczające się nawzajem. Często moich pacjentów wysyłam do psychiatry jeżeli jest taka konieczność , a lekarze psychiatrzy do mnie. Powodzenia :)
Tak, niekiedy taka terapia daje lepsze efekty. Leki są w stanie złagodzić lub całkowicie zniwelować objawy, ale ich przyczyna czasami tkwi głębiej w psychicę, osobowości, problemach rodzinnych, z tymi pomoże psycholog.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.