Polineuropatia, fascykulacje, a SLA.

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam zdiagnozowaną od dłuższego czasu polineuropatię. Robiono mi szereg badań neurologicznych: punkcja lędżwiowa, rezonans głowy, kręgosłupa, EMG. Punkcja i rezonans - bez rewelacji, żadnych odchyleń od normy. W EMG wyszło zwolnienie szybkości przewodzenia i obniżenie amplitud PW. No i stwierdzono polineuropatie kkd. Mam takie objawy jak bóle, osłabienie kończyn dolnych, mrowienie, drętwienie, uczucie palenie/pieczenia ud, uczucie marznięcia, wbijanie igiełek, ciągnięcie w łydkach, czasami na chwilę tracę czucie w środkowych palcach u stóp. Diagnozę miło nie przyjąłem, załamanie, strach, aż w końcu doszło do mnie, że mogło być gorzej i że przecież można z tym żyć. I niestety pojawił się mały problem - fascykulacje. One w dużej mierze dotyczącą kończyn dolnych, dokładnie łydek. Jednak zaczęły się też od czasu do czasu pojawiać na brzuchu, plecach, głowie, a nawet języku. Wiem, że SLA diagnozuje się trudno i postawienie takiej diagnozy nie od razu jest oczywiste. Jednak czy lekarze mogli się pomylić lub też postawić diagnozę polineuropatia, tymczasem są to początki SLA? Martwią mnie te fascykulacje, gdyby dotyczyły tylko nóg, jak inne objawy tematu by nie było. Tymczasem nie wiem dlaczego one pojawiają się na całym ciele :( Po prostu boję się, że za niedługo mogę się mocno zdziwić i usłyszę, że zostało mi niewiele czasu. A może, to w polineuropatii jest zupełnie normalne, a ja wbijam sobie do głowy zupełnie niepotrzebnie najgorsze. Z resztą z OUN mam problemy odkąd pamiętam, bo już jako nastolatek miałem zdiagnozowane drżenie samoistne.
Szanowny Panie, jeśli w kończynach jest osłabienie czucia to można wykluczyć SLA. Fascykulacje mogą być łagodne czyli występujące u wrażliwych osób bez uchwytnej przyczyny a moga też być objawem choroby komórki nerwowej rdzenia kręgowego. Bez zbadania pacjenta i przeanalizowania wszystkich wyników badań nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć. z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Polineuropatia w zasadzie wyklucza SLA. Powinna być wykonana diagnostyka w kierunku przede wszystkim poddających się leczeniu polineuropatij najlepiej na Oddziale Neurologii o wysokiej referencyjności.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Polineuropatia jest określeniem ogólnym, które sugeruje problem z wieloma nerwami. Nie jest to precyzyjne określenie jednostki chorobowej. To może być początek jakiejś ogólnej choroby wpływającej na nerwy, choć na razie nie wychodzi to w badaniach. Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowego odżywiania (substancje wpływające na układ nerwowy to przede wszystkim witaminy z grupy B, komplet aminokwasów i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6) i zbadania poziomu elektrolitów (przede wszystkim magnez, wapń i potas), ich uzupełnienia, oraz witaminy D+K2 i C, aby odżywić ogólnie organizm. Czasami tężyczka utajona potrafi dawać podobne objawy. Następnie dobrze byłoby wdrożyć postępowanie fizjoterapeutyczne polegające przede wszystkim na neuromobilizacjach i autoneuromobilizacjach. W międzyczasie można się próbować diagnozować lekarsko. Jeżeli to nie pomoże, to będzie jeszcze czas się zamartwiać innymi diagnozami. Pozdrawiam. Maja Bączkiewicz

Eksperci

Ewa Przywara-Miziołek

Ewa Przywara-Miziołek

Neurolog, Psychiatra

Gliwice

Paula Wapiennik

Paula Wapiennik

Fizjoterapeuta

Libiąż

Kornelia Miezianko

Kornelia Miezianko

Neurolog

Wrocław

Magdalena Małecka

Magdalena Małecka

Fizjoterapeuta

Kraków

Gabriela Gajewska

Gabriela Gajewska

Neurolog

Katowice

Honorata Kuźniak

Honorata Kuźniak

Neurolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Poznań

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 12 pytań dotyczących usługi: polineuropatia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.