Pół roku temu urosła mi kulka na dziasle wypełniona ropa, wyciskalam ja za każdym razem, po czym mal

7 odpowiedzi
Pół roku temu urosła mi kulka na dziasle wypełniona ropa, wyciskalam ja za każdym razem, po czym malala, znikła, i znowu się pojawiała, teraz uroslo mi coś przypominające jezyczek, ale niczym nie jest wypełniony, co to może być??
Najpewniej jest to przetoka ropna, czyli objaw stanu zapalnego toczącego się w kości, przy korzeniu zęba.
Wskazana jest konsultacja lekarska i rtg aby ocenić czy ząb jest do usunięcia czy do leczenia kanałowego.

Witam,z opisu wygląda ,że przez cały czas toczył się stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych ,ale ze względu na przetokę która pojawiła się na dziąśle i była czasowo opróżniana nie był zaostrzony.Należy wykonać zdięcie rentgenowskie i przeleczyć tego zęba kanałowo.Pozdrawiam
Dzień dobry
Prawdopodobnie pojawiła się przetoka czyli przewlekły proces zapalny tkanek okołowiwrzchołkowych. Należy wykonać RTG i udać się do stomatologa .
Pozdrawiam
Dzień dobry,
radziłabym jak najszybciej zgłosic do lekarza dentysty, który oceni stan zęba i zaproponuje leczenie.Im szybciej to Pani zrobi tym większe są szanse na zachowanie zęba.
Pozdrawiam
Ewa Raczmańska-Kanieska

Z opisu wynika jednoznacznie, że jest to przetoka ropna czynna powstała w wyniku toczącego się stanu zapalnego miazgi zęba. Najprostszym językiem mówiąc, ząb obumarł i toksyny bakteryjne przedosłały się poza wierzchołek korzenia, potem przez kość przebiły się na zewnątrz dziąsła w postaci bąbla z ropą. Inną przyczyną może być przetrwała infekcja w korzeniu na skutek niewłaściwego leczenia kanałowego. Leczenie jest bardzo proste- należy usunąć infekcję w kanale podczas zabiegu leczenia kanałowego a przetoka sama się zamknie. Nieleczona doprowadzi do utraty zęba. Żeby leczenie było skuteczne należy to wykonać w mikroskopie, w pełnej izolacji od śliny, w dobrze oczyszczonym zębie z próchnicy i szczelnie kanał zamknąć, żeby nie wpuścić do jego wnętrza kolejnych bakterii z jamy ustnej.
Witam. Objawy wskazują na przetokę ropną w kości albo od zęba, który obumarl albo od nieprawidłowego leczenia kanałowego. Bez rtg nie można jednoznacznie tego stwierdzić. W każdym razie należy ząb przeleczyc kanalowo lub powtórnie kanalowo. Powodzenia
Dzień dobry, proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty, w celu oceny stanu zęba. Niezbędne jest wykonanie badania rtg.