podejrzenie czerniaka

2 odpowiedzi
Dzień dobry Panie Doktorze.
Zauważyłam u siebie na udzie zmianę w miejscu gdzie wcześniej był pieprzyk, wygląda jak czarny,mały, wypukły guzek,jest nieregularnego kształtu i dookoła jest zaczerwieniony.Wyglądem przypomina czerniak.Czy jest Pan w stanie na wizycie postawić diagnozę czy mam udać się do innego specjalisty?Proszę mnie pokierować co robić po kolei i czy w razie czego wykonuje Pan zabiegi usunięcia takich rzeczy.
Pozdrawiam
Na podstawie wyglądu zmiany możemy podejrzewać czerniaka ale ostatecznie rozpoznanie jest stawiane na podstawie biopsji lub po usunięciu zmiany i wykonaniu badania histopatologicznego (możemy to wtedy nazwać biopsją wycinającą). Jeśli chodzi o usuwanie zmian skórnych to może się Pani udać do jakiegokolwiek chirurga. Na początek może jednak radzę podejść do dermatologa w celu oceny podejrzanych zmian i w zależności od jego decyzji może on samodzielnie usunąć zmianę lub skierować Panią do chirurga. Miejscem specjalizującym się w leczeniu czerniaków jest Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii.
Zmiany skórne usuwam w ramach tzw. Chirurgii Jednego Dnia - musi się wtedy Pani zgłosić na wizytę do Szpitala Medicover do tzw. Centrum Konsultacyjnego (jestem tam we wtorki i piątki) gdzie ustalimy dalsze szczegóły. Pozdrawiam.

Pani opis jest bardzo niepokojący. Zmianę należy możliwie jak najszybciej pokazać chirurgowi onkologowi, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu - prawdopodobnie wykona wycięcie zmiany i przekaże usunięty materiał do badania histopatologicznego. Sprawa wydaje się pilna!