Po upadku z roweru doznałam urazu prawego kolana. Po badaniu i wykonaniu RTG stwierdzono: staw kolan

4 odpowiedzi
Po upadku z roweru doznałam urazu prawego kolana. Po badaniu i wykonaniu RTG stwierdzono: staw kolanowy prawy z obrzękiem i otarciem skóry (upadłam kolanem na pedał) w okolicy rzepki. Palpacyjnie ból w okolicy rzepki oraz po stronie bocznej kolana. ROM czynny 0-50st, ograniczony bólem. Rzepka bez tendencji do zwichania, więzadła krzyżowe wydolne, Lachman (-) szuflada przednia ujemna, szuflada tylna ujemna, bez cech niestabilności w obrębie MCL i LCL
Objawy łąkotkowe ML + , bez bólu przy próbie szpotawienia i koślawienia kolana. Bez cech płynu w stawie kolanowym. Bez złamań.
W rozpoznaniu jest M23.3-inne uszkodzenia łąkotki, uszkodzenie ML kolana prawego. Został mi założony gips na tył nogi, na 10 dni, chciałabym się dowiedzieć czy mogę go zamienić na jakąś ortezę? Jeśli tak to jaką? Chętnie odbędę konsultację w celu weryfikacji problemu jeśli jest to konieczne.
Wskazaniem do unieruchomienia są głównie uszkodzenia więzadłowe, z opisu wynika że wszystkie są wydolne.
Nie wiem ile dni minęło od urazu, ale raczej próbowałbym obciążania i odstawiał unieruchomienie, raczej szkoda inwestować w ortezę przy braku jednoznacznych wskazań
W razie podejrzeń uszkodzenia łąkotki bocznej badaniem najlepszym jest rezonans, ostatecznie USG

Dodatkowo - mechanizm urazu opisywany wskazuje na stłuczenie /zapalenie kaletki przedrzepkowej.
Raczej nie warto stosować ortezy ale w miarę mozliowosci utrzymywać st KOL w pozycji wyprostnej do 10-14 dni po urazie.Pełny obraz po zrobieniu USG / zbadaniu.
Dzień dobry. Mogło dojść do stłuczenia z jednoczesnym uszkodzeniem którejś ze struktur wewnątrzstawowych, za czym przemawia ograniczony bólowo zakres ruchu. Pytanie czy sam staw kolanowy jest obrzęknięty?

W mojej opinii po konsultacji raczej powinno się usunąć gips/szynę nawet jeśli na chwilę działa skutecznie p/bólowo na dłuższą metę nie jest korzystna. Kluczowe badania rezonansem jeśli brak poprawy zakresu ruchu.
proszę zgłosić się do orytopedy