Pionizacja czy raczkowanie

4 odpowiedzi
Mam wątpliwości dotyczące rozwoju motorycznego mojego 10-miesiecznego syna. Od 4 tygodni buja się w pozycji czworaczej do przodu i do tyłu. Myślałam, że to kwestia czasu kiedy przestanie pełzać, a zacznie raczkować. Jednak od kilku dni zaczął prostować nogi w kolanach i dźwiga ciało utrzymując się tylko na dłoniach i stopach. Nie opanował też jeszcze samodzielnego siadu. Czy takie prostowanie nie zmierza bardziej ku pionizacji omijając etap czworakowania? Może powinnam udać się z synem do jakiegoś specjalisty, który pokaże nam jak ćwiczyć raczkowanie. Zależy mi żeby choć trochę poraczkował.
Szanowna Pani,to pytanie nie jest do alergologa ani pulmonologa.Proszę się z nim zwrócić do neonatologa lub pediatry.

Zawsze można zgłosić się do rehabilitanta aby ocenił progres, zwłaszcza gdy dziecko miało wcześniej zaburzenia napięcia mięśniowego . Z kontrolą chodu prosze poczekać jeszcze 6 mc. Są dzieci , które omijają okres "czworakowania" dziecko nie zawsze spełnia oczekiwania rodziców :-)
Niektóre dzieci omijają etap raczkowania i chcą od razu chodzić:))) Proszę skonsultowac sie z rehabilitantem dziecięcym, który zbada dziecko i ewentualnie zleci ćwiczenia stymulujące
Szanowna Pani,
W pierwszej kolejności konieczne jest badanie pediatryczne z oceną neurologiczną rozwoju dziecka (zakładam, że taka jest robiona na bieżąco), ponadto chętnie bym widział opinię specjalisty rehabilitacji medycznej, doświadczonego w pracy z niemowlętami.
Wrocław słynie z doskonałych rehabilitantów!

z wyrazami szacunku

TK