Pierwsze badania w ciąży

4 odpowiedzi
Witam, jestem w 5t 3d ciąży i wczoraj byłam na pierwszej wizycie u ginekologa. Potwierdził on obecność pęcherzyka ciążowego wykonując usg. Kazał przyjmować kwas foliowy jeść wszystko normalnie, nie oszczędzać się za specjalnie, bo ciąża to nie choroba i pojawić się u niego za miesiąc. Tak mnie zszokował tym co powiedział, że wyszłam od niego nie wypytując już o moje obawy związane z samopoczuciem i ciążą. Teraz nie wiem, czy to normalne, bo nie skierował mnie na żadne badania, nie zrobił ze mną wywiadu podczas wizyty. Czy mam faktycznie siedzieć i czekać biernie do kolejnej wizyty, czy może za jakieś 2 tyg. wybrać się do kogoś innego?
Droga Pani, w przypadku ciąży wywiad to podstawa. Powinien być szczegółowo zebrany zarówno w odniesieniu do Pani zdrowia jak i historii rodzinnej. Pozwoli to przewidzieć ewentualne problemy w ciąży.
Odnośnie badań - na ich zrobienie ma Pani cały pierwszy trymestr, ale proszę pamiętać, że szczególnie w odniesieniu do takich spraw jak toxoplasmoza czy poziom cukru we krwi (czyli tam gdzie możemy aktywnie działać) należy je zrobić jak najwcześniej, tak aby zainterweniować i wdrożyć leczenie.
Ciąża to faktycznie nie choroba, ale niektórych sytuacji należy unikać - dźwigania, nurkowania, sportów urazowych czy chociażby shushi i surowego mięsa/jajek. Trzeba też pamiętać o suplementacji witaminy D i kwasu foliowego. To tylko tak kilka słów na początek. Pozdrawiam i życzę udanej ciąży!

Dzień dobry. Zgodnie ze standardem prowadzenia ciąży fizjologicznej pierwsza wizyta i wykonanie szeregu badań dodatkowych musi mieć miejsce do 10 tygodnia ciąży. O ile nie wystąpią żadne niepokojące objawy takie jak silne bóle brzucha lub krawienie z dróg rodnych można spokojnie poczekać na kolejną wizytę pamiętajac oczywiście o konieczności suplementacji kwasu foliowego. Należy przy tym pamiętać że pobolewania podbrzusza, nudności, wymioty w pewnym zakresie są fizjologicznymi objawami ciąży. Pozdrawiam KW
Dzień dobry! Zestaw badań, które wykonuje się w I trymestrze powinien być wykonany do 10tc (wg rekomendacji PTG). To jest duży zestaw badań i drogich. Część lekarzy je dzieli, a część czeka z ich zleceniem na potwierdzenie, że ciąża rozwija się prawidłowo (tj. do potwierdzenia życia zarodka, czyli rozpoznania akcji serca w usg). Z Pani opisu wynika, że lekarz przyjął tę drugą taktykę. Podstawowym zaleceniem jest przyjmowanie kwasu foliowego. Dobrze jest mieć pytania spisane na kartce w czasie wizyty lekarskiej. Ok. 7tc, czyli 2 tyg. po Pani wcześniejszej wizycie, powinno być widoczne bicie serca zarodka. Pozdrawiam serdecznie! I gratuluję! :)
Witam. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pierwszej kolejności proponuję wykonać badania krwi takie jak morfologia, poziom glukozy oraz badanie moczu. Następnie wykonujemy badanie USG po 14 dniach i po stwierdzeniu obecności czynności serca płodu wykonujemy kolejne badania krwi. Pozdrawiam.