paluch sztywny po re operacji

2 odpowiedzi
Panie Doktorze,
jestem po re operacji palucha koślawego stopy prawej. Niestety przy drugiej operacji został mi usunięty cały staw I kości śródstopia co spowodowało, iż mam tzw. palach sztywny. Proszę o informację czy jest możliwość odbudowy stawu oraz jakie są rokowania dla endoprotez ?
z poważaniem
Iwona
Najbardziej przewidywalną metodą leczenia palucha sztywnego jest, paradoksalnie, jego usztywnienie. Daje to wydolny chód, brak bólu i możliwośc pełnego obciążania. Problem jest tylko z chodzeniem na wysokich obcasach. Inne opcje, to plastyka interpozycyjna i protezoplastyka - te metody pozwalają zachować pewien zakres ruchu ale zniesienie bólu jest mniej przewidywalne.

Witam. W przypadku uszkodzenia chrząstki i rozwoju artrozy stawu MTP I. Możliwe jest wykonanie zabiegu przywracającego ruch w stawie.
Natomiast założenie endoprotezy stawu jest procedurą która ma przeżywalność około 5 lat.
Pozdrawiam.