Olbrzymia część świata nie jest chrześcijańska i nie mają spowiedzi jak oni sobie radzą z poczuciem

2 odpowiedzi
Olbrzymia część świata nie jest chrześcijańska i nie mają spowiedzi jak oni sobie radzą z poczuciem winy za uczynione zło? Czy nasz krąg cywilizacji łacińskiej charakteryzuje się tym że trzeba mieć czyste sumienie? Co jest lepsze czyste sumienie czy poczucie męskości? Czyste sumienie musi byc na 100% czy moze byc na 99% ?Z doświadczenia widze ze jak sie za priorytet stawia czyste sumienie to traci sie jakby troche kontrole nad zyciem, przestaje sie zyciem zarzadzac. Na polu walki jak zolnierze zabijaja przeciwnika to czy maja czyste sumienia? Maja poczucie winy ze kogos zabijaja a walczyc muszą. Nie jestem religioznawca ale protestanci chyba na kolanach sie nie spowiadaja a najwieksze kapitaly maja anglosasi i rzadza swiatem. :O Co Bog daje za czyste sumienie jak sie z czesci wladzy rezygnuje? Być drugim ale spójnym, też atrakcyjne to jest. Najlepiej wladze oddac kobiecie bo jest wyspowiadana i silna, niech ona decyduje. :P
dzień dobry
w wypowiedzi Pana pojawiają się dwa uniwersalne porządki - religijny i świecki; świat wartości, którymi się kierujemy w życiu i odpowiedzialność za dokonywane wybory są już bardzo osobistą, indywidualną sprawą; konflikt wewnętrzny między "chcę" a "decyduję" może być rozwiązywany tylko z perspektywy osobistej ; zarówno psychoterapia jak i rozmowa z przewodnikiem duchowym może być dla Pana drogą do uporządkowania tego w sobie
pozdrawiam

W moim odczuciu Pana pytanie jest bardzo filozoficzne, szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nigdy nad tym jak ktoś inny przeżywa poczucie winy za zło, które uczynił. Tutaj też warto byłoby stworzyć definicje zła, które Pan uważa za zło bo to również może być bardzo płynne u różnych ludzi. Ja się skupiam tylko na tym na co ja mam wpływ, co ja odczuwam w danych sytuacjach a nie to co odczuwa ktoś inny bo nie mam na to wiedzy, a żeby się dowiedzieć, powinienem zapytać daną osobę o to co czuje :D.