Około2 miesiące temu przeszłam na dość drastyczną diete (okolo 1200 kcal) i schudłam 7 kg, ale tłusz

7 odpowiedzi
Około2 miesiące temu przeszłam na dość drastyczną diete (okolo 1200 kcal) i schudłam 7 kg, ale tłuszczyk na brzuchu nadal się utrzymuje. Chciałabym zrzucić go w zdrowy sposób, ale obecnie zanikła mi miesiączka, pewnie z powodu tamtej diety (poprzednia była mniej obfita). Czy żeby przywrócić okres muszę przejsć na bilans kcal, który pozwoli mi utrzymać aktualną wage, i dopiero wtedy wróci mi okres? Czy mogę kontynuować redukcje (tylko z podwyzszoną ilościa kcal) i okres wróci? Zależy mi na tym, by nie przytyć, ale też chcę mieć okres.
Dzień dobry. W przypadku przywrócenia okresu po zbyt niskokalorycznych dietach, konieczny jest powrót na kaloryczność utrzymania masy ciała. Niestety dalsze odchudzanie, nawet niewielkim ujemnym bilansem w dalszym ciągu będzie "stresem" dla organizmu i hormony nie będą wracać do normy. Jeśli boi się Pani przytycia, proszę stopniowo, co kilka dni podnosić kaloryczność diety o około 200 kcal, dzięki temu prawdopodobnie nieco obniżona przemiana materii wróci do normy i obliczona kaloryczność na utrzymanie, będzie rzeczywiście tą kalorycznością i uniknie Pani efektu jojo. Mimo to, gdy wróci Pani na kaloryczność utrzymania, może Pani przytyć około 1-1,5 kg, jednak nie będzie to tłuszcz, a woda zgromadzona w zregenerowanym cukrze zapasowym - glikogenie, więc tym proszę się nie martwić, jest to całkowicie normalne. Gdy okres wróci, a Pani w dalszym ciągu będzie chcieć się odchudzać, najlepiej zgłosić się do dietetyka, który zaleci mniej restrykcyjną dietę pozwalającą uniknąć takich sytuacji. Warto pamiętać, że dieta 1200 kcal jest stanowczo zbyt niskokaloryczna w zasadzie dla każdego i nie należy jej stosować.

W celu przywrócenia miesiączki niezbędny jest powrót do zerowego (lub dodatniego) bilansu energetycznego. Po przywróceniu miesiączki możliwa jest dalsza redukcja, ale jedynie przy odpowiednio dobranej, nie restrykcyjnej diecie, zapewniającej prawidłową pracę układu hormonalnego.

Pozdrawiam,
Ewelina Gałęziowska
Jeśli się Pani nie uda zapraszam do siebie. Jestem specjalistą witaminoterapii i mikroodżywiania. Wiem jakich składników odżywczych i adaptogenów Pani brakuje. Kalorie to rzecz oczywista. Pomogłem już wielu parom w leczeniu bezpłodności.
Pozdrawiam
Leszek Zabrocki
Zalecany jest powrót do zerowego bilansu kalorycznego, czyli zapewnienia energii zgodnie z całkowitym zapotrzebowaniem energetycznym :) Gdy wszystko się ustabilizuje można wrócić do redukcji, ale zdecydowanie nie do tak drastycznych diet. Tak niska kaloryczność powoduje zazwyczaj utratę masy mięśniowej a nie tłuszczowej, a to wiąże się z ryzykiem efektu jojo i oczywiście nie jest korzystne zdrowotnie. Proszę pamiętać, że zdrowe i przede wszystkim długotrwałe efekty można osiągnąć tylko za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety w połączeniu z aktywnością fizyczną
Zdecydowanie odradzam drastyczne diety- jak Pani sama określiła, nie jest to dobre dla organizmu, który stresuje się nową sytuacją, poza tym diety drastyczne są dietami niedoborowymi, często poniżej podstawowej przemiany materii, koniecznie musi wrócić Pani do odpowiedniego bilansu diety i odpowiedniej dla Pani ilości makroskładników- zachęcam do wizyty u dietetyka. Dotychczasowy spadek wagi może być wynikiem utraty masy mięśniowej i odwodnienia, a nie o to chodzi w redukcji masy ciała, w której głównym celem jest redukcja masy tłuszczu.Jeżeli brak miesiączki będzie się utrzymywał polecam wizytę u ginekologa.
W przypadku opisanych zaburzeń hormonalnych wskazanym jest odpowiednie zbilansowanie obecnego odżywiania, nie tylko pod względem energetycznym, ale też odpowiedniej podaży makro i mikroelementów. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą, który w oparciu o przedstawione wyniki badań, przeprowadzony wywiad uwzględniający stan zdrowia, możliwości oraz predyspozycje pacjenta przygotuje odpowiedni plan żywieniowy, który pozwoli na unormowanie kwestii hormonalnej, a w dalszym etapie "zdrową" redukcję masy ciała. Warto też skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia :)
Taka reak ja organizmu świadczy już o zaburzeniach hormonalnych. Czas pokaże tak naprawdę, jak długo trzeba bedzie czekać na powrót miesiączki. Pytanie też czy większe probleny metaboliczne nie zaczną się niedługo pojawiać. To wszystko trzeba zacza to normować i "odstresowywac" organizm od środka. Zioła natomiast mogą pomóc w szybszym powrocie do równowagi hormonalnej.