Odsunięte kieszonki zębowe

5 odpowiedzi
Proszę o informację na temat leczenia odstajacych kieszonek zębowych, w których zapycha się jedzenie i jest to bardzo bolesne. Czy jest możliwość wypełnienia kieszeni lub najlepiej ponownego ich przyklejania do zęba?
Dzień dobry, kieszonki dziąsłowe to przestrzeń między korzeniem zęba, kością i dziąsłem. Mogą być fizljologiczne ( czyli prawidłowe do 3mm głębokości ) lub patologiczne ( powyżej 3 mm). Niestety jedyną metodą usuwania resztek pokarmowych jest szczotkowanie, płukanie i nitkowanie. Ponieważ jest to przestrzeń nie można jej zamknąć bo tworzy się stan zapalny dziąseł a później kości, dlatego najlepszym sposobem jest odpowiednia higiena w domu, a przy stanach zapalnym zgłoszenie się do stomatologa miedzy innymi na profesjonalne przepłukanie kieszonek.
Pozdrawiam
dr n. med. Katarzyna Jankowska

Kieszonki patologiczne są często skutkiem kamienia poddziaslowego. Należy to usunąć a kieszonki przepłukać i problem powinien zmniejszyć się.
Dzień dobry, podstawą leczenia jest zdjęcie pantomograficzne, żeby określić rodzaj schorzenia. Jeżeli są ubytki klinowe kości , można zrobić augmentację kości wokół korzenia i przez to zmniejszyć głębokość kieszonki dziąsłowej. Ale w każdym przypadku choroby dziąseł, duża poprawa następuje po zastosowaniu irygatora do przepłukiwania kieszonek dziąsłowych.Oprócz wypłukiwania resztek pokarmowych z kieszonek, odkażania (do przepłukiwania stosujemy środki dezynfekujące jamę ustną), jest jeszcze masaż dziąseł ,co wiąże się z pobudzeniem krążenia i szybszymi procesami naprawczymi dziąseł. Proszę zwrócić się do periodontologa na konsultację. Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry.
Powstawanie powiększonych kieszonek dziąsłowych wiąże się zawsze z chorobami przyzębia. Z pewnością nie należy ich bagatelizować. Z reguły pierwszymi symptomami wymienionych procesów są ból oraz krwawienie dziąseł w czasie mycia zębów. Nieleczone mogą być (w skrajnych przypadkach) przyczyną utraty zęba.
Z reguły należy wykonać pełną diagnostykę periodontologiczną, higienizację praz wprowadzić (ewentualnie) dodatkowe zabiegi regeneracyjne.
Zdrowe dziąsło samoistnie przylega (szczelnie) do powierzchni zęba- dodatkowe czynności nie są wymagane.
Pozdrawiam
Witam!
Tak. Są zabiegi hamujące periodontopatię. Jest to patologiczny proces zapalny, postępujący, zaczynający się od stanu zapalnego dziąseł ( gingivitis ) do stanu zapalnego przyzębia ( periodotitis ) Nie możliwości wyleczenia schorzenia , natomiast istnieje możliwość zahamowania tego destrukcyjnego procesu.
Zastosowane postępowanie zależy od stanu zaawansowania choroby. Szeroki wachlarz zabiegów stosowany jest przez lekarza specjalistę periodontologa i do niego należy udać się na konsultację celem badania przedmiotowego i podmiotowego, aby ustalić stan obecny oraz opracować plan leczenia.
Proszę zatem udać się do lekarza specjalisty periodontologa celem konsultacji. Uzyska Pan/Pani autorytatywne odpowiedzi na nurtujące zapytania.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska