Odsunięte kieszonki zębowe

5 odpowiedzi
Proszę o informację na temat leczenia odstajacych kieszonek zębowych, w których zapycha się jedzenie i jest to bardzo bolesne. Czy jest możliwość wypełnienia kieszeni lub najlepiej ponownego ich przyklejania do zęba?
Dzień dobry, kieszonki dziąsłowe to przestrzeń między korzeniem zęba, kością i dziąsłem. Mogą być fizljologiczne ( czyli prawidłowe do 3mm głębokości ) lub patologiczne ( powyżej 3 mm). Niestety jedyną metodą usuwania resztek pokarmowych jest szczotkowanie, płukanie i nitkowanie. Ponieważ jest to przestrzeń nie można jej zamknąć bo tworzy się stan zapalny dziąseł a później kości, dlatego najlepszym sposobem jest odpowiednia higiena w domu, a przy stanach zapalnym zgłoszenie się do stomatologa miedzy innymi na profesjonalne przepłukanie kieszonek.
Pozdrawiam
dr n. med. Katarzyna Jankowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Kieszonki patologiczne są często skutkiem kamienia poddziaslowego. Należy to usunąć a kieszonki przepłukać i problem powinien zmniejszyć się.
Dzień dobry, podstawą leczenia jest zdjęcie pantomograficzne, żeby określić rodzaj schorzenia. Jeżeli są ubytki klinowe kości , można zrobić augmentację kości wokół korzenia i przez to zmniejszyć głębokość kieszonki dziąsłowej. Ale w każdym przypadku choroby dziąseł, duża poprawa następuje po zastosowaniu irygatora do przepłukiwania kieszonek dziąsłowych.Oprócz wypłukiwania resztek pokarmowych z kieszonek, odkażania (do przepłukiwania stosujemy środki dezynfekujące jamę ustną), jest jeszcze masaż dziąseł ,co wiąże się z pobudzeniem krążenia i szybszymi procesami naprawczymi dziąseł. Proszę zwrócić się do periodontologa na konsultację. Pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry.
Powstawanie powiększonych kieszonek dziąsłowych wiąże się zawsze z chorobami przyzębia. Z pewnością nie należy ich bagatelizować. Z reguły pierwszymi symptomami wymienionych procesów są ból oraz krwawienie dziąseł w czasie mycia zębów. Nieleczone mogą być (w skrajnych przypadkach) przyczyną utraty zęba.
Z reguły należy wykonać pełną diagnostykę periodontologiczną, higienizację praz wprowadzić (ewentualnie) dodatkowe zabiegi regeneracyjne.
Zdrowe dziąsło samoistnie przylega (szczelnie) do powierzchni zęba- dodatkowe czynności nie są wymagane.
Pozdrawiam
Witam!
Tak. Są zabiegi hamujące periodontopatię. Jest to patologiczny proces zapalny, postępujący, zaczynający się od stanu zapalnego dziąseł ( gingivitis ) do stanu zapalnego przyzębia ( periodotitis ) Nie możliwości wyleczenia schorzenia , natomiast istnieje możliwość zahamowania tego destrukcyjnego procesu.
Zastosowane postępowanie zależy od stanu zaawansowania choroby. Szeroki wachlarz zabiegów stosowany jest przez lekarza specjalistę periodontologa i do niego należy udać się na konsultację celem badania przedmiotowego i podmiotowego, aby ustalić stan obecny oraz opracować plan leczenia.
Proszę zatem udać się do lekarza specjalisty periodontologa celem konsultacji. Uzyska Pan/Pani autorytatywne odpowiedzi na nurtujące zapytania.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.