Odstawiłam tabletki w październiku, dostałam miesiączkę po 34 dniach, następnie kolejne po średnio 3

1 odpowiedzi
Odstawiłam tabletki w październiku, dostałam miesiączkę po 34 dniach, następnie kolejne po średnio 35-38 dni. I nagle teraz pół roku po odstawieniu dostałam miesiączkę po 26 dniach, czy to oznacza że organizm całkowicie oczyścił mi się z tabletek? Badania wykonane na bieżąco. Chcemy z mężem starać się o dziecko . Przed zażywaniem tabletek miałam cykle 28-30 dniowe . A teraz nagle 26 dniowy i nie wiem czy to jest ok . Po odstawieniu w październiku zaczęliśmy się od grudnia starać o malenstwo jednak bezskutecznie. Zarówno mąż jak i ja zostaliśmy przebadani i jest wszystko ok .
Dzień dobry,

W przypadku pierwszego pytania, objawy, jakie Pani opisuje (ból podbrzusza, biegunka), nie są typowymi wczesnymi objawami ciąży. Raczej mogą one wskazywać na inne przyczyny, takie jak reakcja organizmu na stres, zmianę diety, infekcję jelitową czy nawet skutki uboczne po zażyciu tabletki "dzień po", która może wpływać na stężenie hormonów i wywoływać różne reakcje organizmu. Zanik okresu (amenorrhea) może mieć różne przyczyny i zdecydowanie może wpłynąć na płodność, ale nie oznacza to, że ciąża jest niemożliwa. W sytuacji, gdy okres się nie pojawia, owulacja może być nieregularna lub nie występować, co utrudnia zajście w ciążę, ale nie czyni tego niemożliwym. Skoro Pani waga i morfologia krwi są w normie, warto kontynuować konsultacje z lekarzem ginekologiem w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia przyczyn amenorrhei.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, powrót do krótszych cykli menstruacyjnych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może wskazywać na normalizację cyklu. Cykle 26-dniowe mieszczą się w granicach normy, tak samo jak Pani wcześniejsze cykle 28-30 dniowe. Zmienność długości cyklu jest czymś naturalnym i może wynikać z wielu czynników, w tym zmian hormonalnych po odstawieniu antykoncepcji. Fakt, że cykle stały się krótsze, nie musi oznaczać problemów z płodnością ani nie świadczy o tym, że organizm dopiero teraz "oczyścił się" z tabletek. Jeśli Pani i Pani mąż zostaliście przebadani i wszystko jest w porządku, to kontynuacja starań o dziecko wydaje się być właściwą drogą. Warto pamiętać, że nawet u zdrowych par czasami zajście w ciążę może zająć więcej czasu.

Jeśli starań o dziecko towarzyszy niepokój lub mają Państwo dodatkowe pytania, konsultacja z lekarzem ginekologiem może dostarczyć więcej informacji i wsparcia w tym procesie.

Mam nadzieję, że te informacje są pomocne. Jeśli mają Państwo więcej pytań, proszę śmiało pisać.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Konsultacja ginekologiczna + usg - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.