Czy jeśli jestem osobą po 20 roku życia, ale jeszcze nie współżyłam mogę zaszczepić się szczepionką

1 odpowiedzi
Czy jeśli jestem osobą po 20 roku życia, ale jeszcze nie współżyłam mogę zaszczepić się szczepionką Gardasil 9 w schemacie dwudawkowym?
Dzień dobry,

Szczepionka Gardasil 9, stosowana w profilaktyce zakażeń wywoływanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jest zalecana głównie dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, co jest bardzo pozytywnym krokiem w kierunku ochrony przed wirusem HPV. W przypadku osób, które ukończyły 15. rok życia, zalecany jest schemat trzydawkowy, niezależnie od tego, czy rozpoczęły one aktywność seksualną, czy nie.

Schemat trzydawkowy oznacza, że szczepienie składa się z trzech dawek: pierwszą dawkę przyjmuje się w wybranym terminie, drugą dawkę zazwyczaj miesiąc lub dwa miesiące po pierwszej (w zależności od zaleceń lekarza), a trzecią dawkę administruje się około sześciu miesięcy po pierwszej dawce. Pełen schemat szczepienia jest niezbędny do uzyskania optymalnej ochrony przed wirusem.

Decyzja o szczepieniu jest mądrym krokiem w kierunku zapobiegania nie tylko rakowi szyjki macicy, ale także różnym nowotworom, takim jak rak pochwy, sromu, odbytu, prącia czy nowotworom gardła, krtani i języka, które mogą być spowodowane przez wirusa HPV. Szczepionka Gardasil 9 chroni przed większą liczbą typów HPV niż jej poprzednie wersje.

Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który może udzielić szczegółowych informacji na temat szczepienia, w tym najlepszego czasu na jego rozpoczęcie oraz odpowiedzi na wszelkie inne pytania dotyczące szczepionki i jej zastosowania.

Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, proszę śmiało pisać.

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Sugeruję wizytę: Szczepienie przeciw hpv - 850 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.