odnawianie się przepuklin

12 odpowiedzi
Witam Państwa. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi .
Przepukliny brzusznej ( pod mostkiem ) nabawilam się po cholecystektomii . Wyskakiwal mi guz (miękki) wielkości połowy piłeczki pinpongowej . Przepuklina pępkowa była już w takim stopniu , że jakikolwiek wysiłek powodował jej wybrzuszenie nie byłam już w stanie jej " wpychać" . Doszło do tego , że zminimalizowania całkowicie jedzenie które dodatkowo powodowało u mnie dyskomfort . Niestety wszystkie objawy nie minęły. Towarzyszące mdłości , pieczenie , ciągnięcie oraz wzdęcie codzienne zmusiło mnie do zabiegów jakie opisalam wyżej . Zaznaczę , że pracuje fizycznie . Mialam również usuwana ciążę pozamaciczna laparoskopowe .
W lutym miałam wizytę u lekarza zostałam dopuszczona do pracy z odnowiona przepuklina . Popracowalam dwa dni i znowu jestem na zwolnieniu . W pracy poddzwignelam pięcio kilogramowy ciężar poczułam silne ciągnięcie i pieczenie . W tej chwili wyczuwam coś twardego co mogę wcisnąć czy to może być wyczuwalne jelito ? Podczas wciskania odczuwam ból jakbym obcierala ob kości ?!
Konieczna jest konsultacja chirurga i ewentualnie jago pomoc

Dzień dobry,
Pytanie otrzymałem kilka dni temu, jeśli jest to wg. wywiadu przepuklina pooperacyjna u osoby aktywnej fizycznie należy operować.
To zapewni szybki powrót do pełnej aktywności.
Dr. med. Grzegorz Szczęśniak
Wpuklające się jelito dsawałoby objawy niedrożności ,tj.wzdęcie brzucha ,zatrzymanie gazów i stolca oraz nieprzyjemny nachodzący falowo ból brzucha o charakterze zarzynania.
Wpuklający się to coś, to prawdopodobnie sieć,która nie daje niedrożności chociaż niekiedy może do niej doprowadzić.Prawdopodobnie kwalifikuje się Pani do wszycie siatki maksymalnych rozmiarów z ew.plastyką powłok jamy brzusznej i...... jeżeli on jest, to likwidacji tłuszczowego fartuszka brzusznego.
Myślę, że musi Panią obejrzeć lekarz, w przepuklinie często znajduje się jelito. Charakter Pani pracy wymaga wykonania zabiegu i wyleczenia przepuklin przed podjęciem pracy fizycznej.
przepuklinę trzeba operowąć a potem zabepieczyć pasem
Szanowna Pani,
Przepukliny niestety mogą mieć tendencje do odnawiania się ( nawrotu). Wyczuwalny guz może być jelitem, jak i siecią ( tkanką tłuszczową, która każdy z nas ma w jamie brzusznej). Pytanie, czy pęcherzyk żółciowy był operowany metoda klasyczna, czy laparoskopową? Czy przepuklina w pępku jest pozostałością po operacji laparoskopowej? Dopóki "coś twardego" co Pani wyczuwa uda się bez problemu wcisnąć nie ma niebezpieczeństwa. Problem zaczyna się, gdy w miejscu przepukliny utworzy się bolesny guz, nie dający sie schować. Mówimy wtedy o przepuklinie nieodprowadzanie, lub uwiezniętej, a taki stan wymaga często pilnego leczenia operacyjnego.
Z poważaniem
Leszek Lipiński
Dobry wieczór.
Chciałabym pomóc, ale na tym etapie, bez badania lekarskiego ta pomoc nie jest możliwa.
Z tego, co Pani napisała, powinno się wykonać badanie tomograficzne przed ewentualną kolejną operacją. Przepuklina brzuszna jest to wydostawanie się zawartości jamy brzusznej pod skórę, więc teoretycznie wszystkie narządy jamy brzusznej mogą znajdować się w worku przepuklinowym. Proszę nie wpadać w panikę, tylko spokojnie skonsultować się z chirurgiem mającym doświadczenie w operacji nawrotowych przepuklin.
Dr n. med. Monika Bieniasz
Dzień dobry
Zawartość przepukliny może stanowić jelito.
Wskazana konsultacja z chirurgiem.
Zawartość worka przepuklinowego może stanowić jelito, tkanka sieci większej, a także inne narządy jamy brzusznej, natomiast nikt nie jest w stanie stwierdzić co się dzieje u Pani, ani Pani pomóc przez internet. Doradzam udanie się na wizytę do chirurga w celu przeprowadzenia badania i zaplanowania ew. dalszej diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!
To są najprawdopodobniej objawy nawrotu przepukliny. Leczenie wymaga kolejnej operacji - teraz już trudniejszej - po tkanki po każdej operacji stają się coraz bardziej bliznowate i ryzyko niepowodzenia operacyjnego (kolejnego nawrotu) jest coraz wyższe
krótko mówiąc wymaga Pani ponownej operacji naprawy przepukliny.
Szanowna Pani,

To może być nawrotowa przepuklina. Ponawiam opinię, że należy wykonać badania obrazowe i zastanowić się nad sposobem leczenia. Niestety, takiej konsultacji nie da się przeprowadzić wirtualnie. Musi Pani zgłosić się do chirurga.

Z poważaniem,
dr Michał Lewandowicz