Od zawsze jestem chudy. Ważę 78 kg przy 206 cm wzrostu. Za dziecka miałem zdiagnozowany zespół złego

2 odpowiedzi
Od zawsze jestem chudy. Ważę 78 kg przy 206 cm wzrostu. Za dziecka miałem zdiagnozowany zespół złego wchłaniania i celiakię która została poddana pod wątpliwość rok temu (wcześniej i nadal dieta bezglutenowa i bezmleczna), zostały wykonane niedawno badania genetyczne w kierunku i wyszły ujemne.
Jem niedużo, nieregularnie. Jem od zawsze ogromne ilości cukru. Jem mało owoców i warzyw.
Oprócz tego choruję na nerwicę lękową. Najwięcej ważyłem 87 kg na wenflafaksynie i mirtazapinie. Jednak obracam się wokół 75 do 80 kg.

Czy jest realna szansa na przytycie tak do 95 do 100 kg w moim przypadku?
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, dieta z dużą ilością cukru bardzo maskuje naturalny apetyt i powoduje duże niedobory w odżywczości diety. Mimo różnych problemów zdrowotnych jestem przekonana, że dobry dietetyk pomógłby Panu powoli rozszerzać dietę i jednocześnie zwiększać masę ciała. Ważne jest aby zmiany były stopniowe i uwzględniały Pana kondycję psychiczną.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Joanna Byczkowska

W Twoim przypadku zwiększenie masy ciała może być trudne ze względu na problemy z wchłanianiem, wcześniejszą celiakię, niezdrowe nawyki żywieniowe i problemy z lękiem. Jednak, istnieją sposoby, aby pomóc w przybieraniu na wadze.

Pierwszym krokiem może być ułożenie zbilansowanej diety, która będzie zawierała odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Zaleca się spożywanie zdrowych tłuszczów, białka, węglowodanów złożonych, a także owoców i warzyw. Można rozważyć również przyjmowanie suplementów diety, takich jak białko serwatkowe lub węglowodany.

Ważne jest także regularne jedzenie, aby nie przerywać trawienia i dostarczać organizmowi stały dopływ energii. Zaleca się spożywanie 3 pełnych posiłków dziennie oraz kilku przekąsek.

Jeśli chodzi o leczenie nerwicy lękowej, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i terapeutą w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Przybieranie na wadze może być procesem długotrwałym i wymagać cierpliwości. Współpraca z dietetykiem lub lekarzem może pomóc w opracowaniu planu żywieniowego i osiągnięciu celów dotyczących masy ciała.