Od tygodnia na rehabilitację chodzę trzy razy w tygodniu (wcześniej dwa). Rehabilitant rozciągał łyd

3 odpowiedzi
Od tygodnia na rehabilitację chodzę trzy razy w tygodniu (wcześniej dwa). Rehabilitant rozciągał łydkę prostując nogę w kolanie i poza kolanem pracuję mocno nad mobilizacją stopy. Natomiast nie pracował specjalnie nad samą łydką czy mięśniem łydki. Ponadto na rehabilitacji robił następujące czynności:
-rozmasowanie miejsc gdzie są blizny,
-stara się mobilizować rzepką, dociskając ją w dół,
-prostowanie kolana gdy leżę na brzuchu, a moje stopy znajdują się poza stołem. Dość skuteczne, ale bardzo bolesne. Ból odczuwam przede wszystkim z tyłu pod kolanem,
-próby zginania kolana w różnych pozycjach, podnoszenie nogi,
-prądy, chłodzenie,
-ćwiczenie z gumą stojąc przy drabinkach.

Wczoraj byłem na rehabilitacji i po zajęciach byłem w stanie docisnąć stopę do podłoża przy chodzeniu o kulach. Natomiast po nocy kolano jest mocniej przykurczone i robiąc samemu zalecone ćwiczenia nie jestem wstanie na tyle wyprostować nogi, żeby przy chodzeniu cała powierzchnia stopy dotykała podłoża.

Na kolejnym spotkaniu spytam rehabilitanta o łydkę. Za pomocą własnych mięśni praktycznie nie jestem w stanie zgiąć kolana. Czy to jest normalny objaw 6 tygodni po operacji?
Dzień dobry, jest to dosyć powszechny problem po artroskopowych zabiegach na staw kolanowy. Brak wyprostu wynika z inhibicji mięśnia czworoglowego uda spowodowanej obrzekiem pooperacyjnym/pourazowym. Dodatkowo, inhibicja tego mięśnia powoduje wzmożone napięcie tylnej taśmy mięśniowej (mięśnie z tyłu uda, mięśnie łydki). W konsekwencji dochodzi do deficytu wyprostu. W takich przypadkach należy mocno skoncentrować swoją pracę na relaksacji struktur zlokalizowanych z tyłu kończyny dolnej w połączeniu z aktywacją i wzmacnianiem mięśnia czworoglowego. Należałoby tutaj jednak doprecyzować z czego wynika opisywany problem gdyż nie jest to jasno określone w pytaniu. Pozdrawiam serdecznie.

Podpisuje sie rowniez pod opinią Macieja (Maciej pozdrawiam :))
Tak to standartowe objawy po zabiegach głównie. Owszem masz racje fizjo powinien rozluźnić łydkę i napewno odczujesz ulgę. Ale oczywiście to nie wszystko. 6 tyg po zabiegu z przykurczem to troche długo... pomysł o tym aby zmienić fizjoterapeutę a nie sugerować mu co Tobie sie wydaje (chociaż masz racje). Pozdrawiam
Witam, trzeba więcej ćwiczyć w domu. Porozmawia Pan ze specjalistą, jak więcej w domu ćwiczyć.

pozdrawiam serdecznie

mgr Wojciech Szulborski
fizjoterapeuta