Od roku spotykam się z dziewczyną, która walczy z traumą po gwałcie (to wydarzyło się 2 lata temu, k

2 odpowiedzi
Od roku spotykam się z dziewczyną, która walczy z traumą po gwałcie (to wydarzyło się 2 lata temu, ktoś jej coś podrzucił do drinka, wielu fragmentów nie pamięta, czuje się winna). Próbuję namówić ją na terapię i tu moje pytania: czy terapeutą w takiej sytuacji lepiej żeby był mężczyzna (pomoże szybciej), czy może jednak powinna to być kobieta, czy płeć w tym wypadku ma znaczenie? Jak długo trwa taka terapia? Czytałem o roku terapii, o tym że takie spotkania trwają 90 min, o jakiejś terapii ruchem gałek ocznych i ekspozycjach - ma to podstawy naukowe? Na czym polega taka terapia w tak delikatnej sprawie? Przyznam,że pogubiłem się w tych różnych nurtach w psychoterapii, a chciałbym jej pomóc, a nie narazić na spotkanie z jakimś szarlatanem. Jak oswoić ją z tym, co się będzie działo w gabinecie?
Dzień dobry,
cieszę się, że z taką uwagą i delikatnością podchodzi Pan do przeżyć swojej Partnerki. Płeć terapeuty może, aczkolwiek nie musi mieć znaczenia i zależy w dużej mierze od tego, jakie preferencje w tym zakresie ma Pana Partnerka - to ona musi znaleźć ze specjalistą wspólny język. W pracy z traumą stosuje się różne techniki, w zależności od nurtu psychoterapeutycznego. Terapii ekspozycyjnej raczej nie zalecałbym w przypadku traumy po gwałcie, to mogłoby być zbyt duże obciążenie dla psychiki. Natomiast terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych (Terapia EMDR) jest na wskroś przebadana i posiada mocne podstawy empiryczne (naukowe) by być uznaną za skuteczną metodę pracy z traumą, w tym traumą seksualną.
Każda terapia jest inna, jednakże to co je łączy to przede wszystkim rozmowa i budowanie kontraktu i kontaktu między specjalistą a pacjentem.
Osobiście serdecznie polecam kontakt z psychotraumatologiem lub właśnie terapeutą EMDR, który w tak delikatnej sprawie, będzie umiał właściwie pokierować procesem terapeutycznym.

Dzień Dobry, bardzo współczuję Pana partnerce, proszę koniecznie namówić ją na terapię. Płeć ma znaczenie tylko wówczas, jeżeli sama pacjentka będzie wolała leczyć się u kobiety, to wyłącznie jej decyzja. Ważnym jest by podjęła psychoterapię. Sugeruję, by wybór rodzaju terapii zostawił Pan specjaliście, tak będzie najlepiej. Trzymam kciuki!