Od roku biegam a od 4 miesięcy dodatkowo ćwiczę 2 razy w tygodniu trening obwodowy i interwał (obydw

3 odpowiedzi
Od roku biegam a od 4 miesięcy dodatkowo ćwiczę 2 razy w tygodniu trening obwodowy i interwał (obydwa treningi mają elementy siłowe z obciążeniem do 10kg)w studiu zajmującym się takimi właśnie treningami. Od 2 tygodni odczuwam dyskomfort w odcinku lendzwiowo-krzyżowym. Nie jest to ból, który utrudniał by mi funkcjonowanie czy uniemożliwiał aktywność fizyczną ale obawiam się żeby nie przerodziło się to w poważniejsza kontuzję. Nie chciała bym też rezygnować z treningów. Proszę o podpowiedzi jak poradzić sobie z wyżej opisaną sytuacją.
Dziękuję i pozdrawiam.
Witam Panią.
Powodów odczuwania tego dyskomfortu może być kilka.
Począwszy od samego kręgosłupa, stawów krzyżowo biodrowych poprzez mięśnie i powięzi. Każda z tych przyczyn wymaga innego leczenia. Bez wizyty diagnostycznej będzie problem doradzić cokolwiek.
Polecam metodę McKenziego, jest bardzo skuteczna w diagnozowaniu i leczeniu przyczyn wystąpienia bólu, można również skorzystać z innej metody leczenia, ważne by terapeuta miał doświadczenie w leczeniu i diagnostyce tego typu dolegliwości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odpowiedź powinnaś znaleźć z gabinecie fizjoterapeuty pracującego globalnie zarówno funkcjonalnie (poprzez aktywności ruchowe)jak i na tkankach miękkich. Najważniejsze byś miała dokładną i całościową diagnozę czynnościową:jaki jest mechanizm sprawczy bólu, przez jaką aktywność i których tkanek jest on zapoczątkowany no i jak temu zapobiegać. Pomocne słowa-klucze klucze przy wyborze danego specjalisty to:
tensegracja
łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS
manipulacja powięzi
techniki powięziowe i membranowe
integracja strukturalna
PNF (poziom ortopedyczny)
Kinetic Control

Życzę powodzenia,
Daniel

Ból w odcinku lędźwiowym może już być tylko objawem, a przyczyna leży zupełnie w innym miejscu. Oczywiście nie wykluczam, że problem jest w kręgosłupie i tkankach miękkich, jednak przede wszystkim zwróciłbym uwagę na miednice oraz mięśnie uda, które mogą powodować niewłaściwe jej ułożenie, tymbardziej że jest Pani bardzo aktywną osobą, więc napięcia i przykurcze z pewnością występują. Zachęcam na spojrzenie bardziej holistycznego niż tylko odcinek L-S kręgosłupa, żeby problem został zażegnany. Pozdrawiam i życzę powrotu na właściwie tory.