Od ponad 3 lat walczę z bólem przy guzie kulszowym, nasilający się podczas wykonywania skłonu w przó

6 odpowiedzi
Od ponad 3 lat walczę z bólem przy guzie kulszowym, nasilający się podczas wykonywania skłonu w przód (zwłaszcza na prostych nogach). Problem znika podczas aktywności fizycznej, natomiast nasila się w trakcie odpoczynku, kiedy mięśnie "stygną". W pierwszej fazie leczenia podejrzenie padało na promieniowanie od kręgosłupa, jednak zostało to wykluczone po wykonaniu diagnostyki obrazowej odcinka lędźwiowego (RTG, MR). Serie zabiegów manualnych wraz z igłowaniem na grupie mięśni kulszowo-goleniowych nie przyniosły rezultatu. Regularne ćwiczenia rozciągające również negatywnie wpływały na bolące mięśnie. USG wskazuje na entezopatię przyczepu guza kulszowego. Jest to jednak skutek, a nie przyczyna problemu. Dodatkowe badania USG wykazały zmiany bliznowate na 1/3 wysokości mięśnia półbłoniastego, zatarcie/zanik fragmentu struktury mięśniowej w 1/2 mięśnia dwugłowego na długości 2cm (naderwanie mięśnia?). Jak trafnie postawić diagnozę i zlokalizować źródło problemu?
Witam,
A może dolegliwości bólowe nie mają swej przyczyny w układzie mięśniowo-powięziowym, a jedynie jest rzutowanie objawów w tę okolicę np. z rejonu jamy brzusznej, czy dna miednicy. Objaw bólu w trakcie „stygnięcia” czy w bezruchu może świadczyć o zastojach płynowych i zwiększonym ciśnieniu w obrębie danuch tkanek, a ruch (mechaniczne przefiltrowanie płynów tej okolicy) zmniejsza ciśnienie dając pozorną ulgę ponownie do wystąpienia odpoczynku i zastoju. Trzebaby to odpowiednio sprawdzić, z tej racji że skoro praca czysto mięśniowo-powięziowa nie dała większych efektów to przyczyna jest gdzie indziej. Proszę udać się do fizjoterapeuty, który wykorzystuje również pracę wisceralną lub do osteopaty. Ewentualnie zapraszam do siebie na wizytę.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Polecam zgłosić się do terapeuty pracującego metodą Holistycznej Terapii Manualnej wg A. Rakowskiego albo lekturę książki "Kręgosłup w stresie" Andrzeja Rakowskiego ale to najnowsze wydanie. Objawy jakie są tutaj opisane mogą mieć różne podłoże i przyczyny. Jedną i dość częstą są zespoły więzadłowe miednicy dające objawy jak przy rwie kulszowej. Jeśli praca na mięśniach i kregosłupie nie dała oczekiwanej poprawy tym bardziej proponowałbym diagnozę w kierunku zespołów więzadłowych. Pozdrawiam serdecznie.
zazwyczaj masaż leczniczy przynosi ulgę , zbadałbym jeszcze więzadło krzyżowo- guzowe być może jest podrażnione i zastosował na mięśnie laser wysokoenergetyczny oraz odpoczynek na 10 dni ( laser wykonywany co drugi dzień ) pozdrawiam Marcin Kaszyński
Witam,
Problem wygląda na tzw. naczyniowy. To może doprowadzać do degeneracji tkanek.
Wizyta u fizjoterapeuty aby okreslic źródło problemu. Natomiast jeśli skutek jest juz zmianą strukturalną to rownież tam trzeba poprawiać jakość tkanki. Objawy brzmią jak kategoria miednicza nr 3 problem L5/S1 ewentualnie dolna cześć kosci krzyżowej. Pasuje to ze bezruch daje wiekszy ból natomiast ruch daje ulgę...
Najprawdopodobniej potrzebne jest całościowe podejście i poprawa całego aparatu układu ruchu. Pozdrawiam!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.