Od pewnego czasu zastanawiam się nad psychoterapią, mam 28 lat, w wieku 19 lat przeżyłam depresje sp

4 odpowiedzi
Od pewnego czasu zastanawiam się nad psychoterapią, mam 28 lat, w wieku 19 lat przeżyłam depresje spowodowaną śmiercią mojego narzeczonego, udało mi się ją pokonać i zacząć żyć "normalnie", poszłam do pracy, skończyłam studia itd. jednak przez długi czas byłam nieszczęśliwa, nie umiałam zbudować związku, znaleźć chłopaka, jednak ok. 4 l. temu poznałam kogoś z kim jestem do dzisiaj, moje życie mimo wszystko ruszyło do przodu, mam pasje, podróżuje, a jednak od jakiegoś czasu czuje się nieszczęśliwa, a odkąd przeżyłam traumę również jestem nerwowa, dodatkowo choruje również na hashimoto, nie radze sobie z emocjami, czego się wstydzę, ponieważ nie mam powodu do smutku i czasem do nerwów jednak odczuwam te emocje, wydaje mi się, że też do końca nie umiem pogodzić się z przeszłością, boje się też, że robię z siebie ofiarę, że nie umiem być wdzięczna za dobre sytuację w moim życiu tylko ciągle myślę o tym co złego mnie spotkało lub czasem spotyka...zastanawiam się czy udać się do psychologa czy do psychiatry, ale boje się brać leki, ponieważ przez krótki czas brałam psychotropy i nie czułam się wtedy sobą.
Bardzo się cieszę, że zdecydowała się Pani opowiedzieć o swoich trudnościach. Pisze Pani, że udało się jej pokonać depresję spowodowaną stratą bliskiej osoby, a poczucie nieszczęścia pozostało. Często problemy tego typu zgłaszają pacjenci, którzy z pozoru dobrze poradzili sobie ze stratą, jednak nieprzepracowana trauma utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Być może tak jest również w Pani przypadku. Dlatego jeśli objawy depresji nie są nasilone myślę, że wizyta u psychologa i rozpoczęcie terapii jest najlepszym rozwiązaniem. Psycholog zdecyduje czy konieczne jest skorzystanie z farmakoterapii i w razie konieczności zaproponuje konsultację psychiatryczną.

Przeczytałem z uwagą to co Pani pisze.
Zakreśliła Pani obszar trudności z którymi się zmaga i jest to istotny element konsultacji do ktorej Panią zapraszam.

Każdy terapeuta ma swój warsztat pracy, swój paradygmat, itp. U mnie pierwsze parę spotkań to konsultacja która następnie kończy się ustaleniem kontraktu. W kontrakcie określamy w szczególności cele psychoterapii i czas jej trwania.
Jeśli chciałaby Pani poznać szczegóły lub dowiedzieć się czegoś więcej o zasadach, to zapraszam do dalszego kontaktu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychoterapeutyczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nie ma znaczenia czy są "obiektywne" powody do Pani smutku. Nie warto również porównywać swojej sytuacji do sytuacji innych ludzi, którzy przeżywają różne nieszczęścia. To, co Pani czuje jest najważniejsze, to Pani uczucia, emocje, doświadczenia. I to Pani je przeżywa i jesli czuje Pani smutek to ma Pani prawo szukać pomocy. Psychoterapeuta może pomóc Pani przyjrzeć się tym przeżyciom, pomoże również podjąć decyzję czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna. Proszę pozwolić tylko sobie towarzyszyć w radzeniu z tym smutkiem. Psychoterapeuta nie będzie się bał wspólnie z Panią zajrzeć w jego głąb.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jak Pani zauważyła część objawów może być spowodowana dolegliwościami tarczycy, dlatego najważniejsza jest rzetelna diagnoza i regularne leczenie przez endokrynologa. Psychoterapia może być skutecznym sposobem poprawy samooceny i uporania się z przedłużoną żałobą, jeśli jednak zaburzenia nastroju będą utrzymywać się w dalszym ciągu sugerowałbym konsultację z lekarzem psychiatrą, proszę też nie obawiać się leków - dobrze dobrane nie powinny powodować uciążliwych skutków ubocznych.