Od pewnego czasu czuję się mocno przybita. Czuję jakby mnie wszystko przerastało nawet najprostsze r

2 odpowiedzi
Od pewnego czasu czuję się mocno przybita. Czuję jakby mnie wszystko przerastało nawet najprostsze rzeczy. Mam duże problemy z koncentracją co bardzo utrudnia mi pracę. Od półtora roku przyjmuję leki na depresję. Chodziłam na terapię przez półtora roku (w tym momencie zrobiłam przerwę po tym jak terapeuta uznał że możemy pomyśleć o zakończeniu terapii), która dużo mi dała, jednak nie potrafiłam i nie chciałam (choć wewnętrznie chciałam ale nie potrafiłam tego wydobyć) rozmawiać o tematach trudnych. Chciałabym wrócić ale boję się, że nadal nie będę potrafiła wydobyć tego co chcę. Mam wrażenie jakby leki przestały działać. Nie mam już siły na walkę i czuję się jakby wszyscy uważali, że sama chcę wchodzić w takie stany i w nich trwać. Skąd wziąć siłę na dalszą walkę i działanie?
Dzień dobry. Z Pani opisu wynika, ze trudności maja charakter depresyjny. Jeśli nie czuje Pani satysfakcjonującej odpowiedzi na leczenie farmakologiczne, a czuła Pani choćby w niewielkim stopniu poprawę dzięki psychoterapii, warto pomyśleć o jej kontynuowaniu. Już w tym krótkim opisie dostrzegam dużo Pani siły, bo szuka Pani pomocy, nie poddaje się Pani. To bardzo ważne. Może być tak, ze potrzebuje Pani więcej czasu żeby zaufać i się otworzyć. Aczkolwiek mam wrażenie, ze trochę narzuca Pani sama sobie taki wymóg. To może być stresujące, wręcz blokujące. Czasami sama świadomość, ze coś muszę, czy powinnam powoduje, ze mamy przed tym znaczny opór. Może warto się temu przyjrzeć, dlaczego tak jest i co to dla Pani znaczy. Pani decyduje co jest dla Pani w danej chwili dobre, ale i bezpieczne. Być może jest tak, ze i tak bardzo dużo Pani zrobiła przez te 1,5 roku, ze terapeuta uznał, aby na dany moment zakończyć terapie. Może Pani wewnętrzny głos podpowiada, ze to i tak za mało. Być może warto zaufać sobie i swojej intuicji i ponownie zwrócić się do psychologa. Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.

Dzień dobry. To ważne, że pomimo trudności nadal stara się Pani uzyskać potrzebną pomoc. Rozumiem, że może być Pani ciężko, zwłaszcza jeśli w Pani ocenie otoczenie nie jest wspierające, a objawy nasiliły się. Zachęcam do tego, by mimo wszystko spróbować psychoterapii ponownie - taka praca może przynieść wiele korzyści, ponieważ (w przeciwieństwie do leków) pomaga rozwiązać przyczynę trudności, a nie tylko zaleczyć objawy. Oczywiście, niekiedy stosowanie leków oprócz psychoterapii jest konieczne, to jednak zawsze ustala się indywidualnie.
Jak najbardziej rozumiem, że czasem trudno jest zmierzyć się z tym, co powoduje największe cierpienie. Rolą terapeuty jest pomóc Pani przejść przez ten proces i wesprzeć Panią. Być może warto poszukać pomocy u innego psychoterapeuty niż do tej pory? Gorąco zachęcam do umówienia się na pierwszą wizytę, by sprawdzić, jakie będą Pani wrażenia i jak przebiegnie taka rozmowa. Polecam terapię poznawczo-behawioralną. Pozdrawiam serdecznie.