Od ok miesiąca nasiliły mi się bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ogólnie problem z plec

4 odpowiedzi
Od ok miesiąca nasiliły mi się bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ogólnie problem z plecami mam od ok 10 lat, no ale da się z tym żyć. Jako ze teraz ból trwa dłużej niż zwykle to zrobiłem rezonans i opis mnie trochę zaniepokoił - biorąc pod uwagę, że niewiele z niego rozumiem.
Bardzo proszę o informację czy z opisu bardzo źle to wygląda, czy to już poważny problem oraz do jakiego lekarza powinienem się udać (ortodonta, reumatolog, chirurg, neurolog ...) Z góry dziękuję za pomoc.
Wojtek 34 lata
Opis badania:
Wyrównanie lordozy lędźwiowej.
Wysokość i IS trzonów kręgów lędźwiowych w normie. Nierówności blaszek granicznych. Ognisko stłuszczenia
lub atypowy naczyniak około 9 mm w prawym łuku kręgu L3.
Krążek m-k L5-S1 o obniżonej wysokości, z cechami dehydratacji, z pęknięciem pierścienia włóknistego, z
protruzją tylno-prawoboczną, która wnika dokanałowo na około 5 mm, wspólnie ze zmianami zwyrodnieniowymi
krawędzi trzonów kręgów i stawów m-k zwęża zachyłki boczne, z przyleganiem do prawych korzeni S1 (z
możliwym modelowaniem/uciśnięciem) oraz spłyca otwory m-k, bez cech uciśnięcia struktur nerwowych.
Możliwe drobne torbiele oponowe obustronnie w otworach m-k L5-S1.
Krążek m-k L4-5 z cechami dehydratacji, z pęknięciem pierścienia włóknistego, z szerokopodstawną protruzją
tylną, która wnika dokanałowo na około 3,5 mm, wspólnie ze zmianami zwyrodnieniowymi krawędzi trzonów
kręgów i stawów m-k zwęża zachyłki boczne, z przyleganiem do korzeni L% obustronnie oraz spłyca otwory mk,
bez ewidentnych cech uciśnięcia struktur nerwowych.
Pozostałe krążki m-k odcinka L bez cech istotnych protruzji do światła kanału kręgowego.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym w normie.
Stożek końcowy rdzenia o prawidłowej IS, na poziomie Th12-L1.
Wnioski: Dwupoziomowa dyskopatia L4-5 i L5-S1.
Witam
Z opisu rezonasu wynika iż proces patologiczny trwa już dosyć długo. Pytań co do objawów byłoby sporo.
Najlepiej udać się do terapeuty manualnego/fizjoterapeuty, który na podstawie rezonansu i badania manualnego wraz z oceną funkcjonalną odpowie precyzyjniej na pytania. Właściwa terapia i trening leczniczy zatrzymują degeneracje tkankowe i pozwalają na powrót do pełnej sprawności. Oczywiście w granicach rozsądku.
Pozdrawiam

Dzień dobry, proszę pamiętać, że wynik i opis rezonansu, to tylko jeden z elementów oceny stanu kręgosłupa/ciała oraz weryfikacji możliwości powrotu do sprawności. Należy rozszerzyć badanie o dokładny wywiad, palpację, testy funkcjonalne itd., co pozwoli ustalić przyczynę bólu, a później dobrze zaplanować leczenie. Sugeruję najpierw wizytę u fizjoterapeuty, który także (w razie potrzeby) pokieruje Pana do odpowiedniego lekarza.
Patrząc na to co napisałeś nasuwają mi się pytania/uwagi:
1. Przypuszczam, że intensywność dolegliwości wymusiła na Tobie szukanie środków zaradczych. Z tego względu czy korzystałeś z pomocy fizjoterapeuty a jeśli tak to jak i przez kogo (neurolog? ortopeda? fizjoterapeuta?)byłeś do tej pory usprawniany i jakie dało to efekty?
2.żyjąc przez 10 lat w bólu Twoja mechanika ciała jest zmieniona i może mięć wpływ na utrzymanie się/ nasilenie dolegliwości. Być może leczenie operacyjne jest warte rozważenia ale w pierwszej kolejności powinna być przeprowadzona diagnostyka funkcjonalna i takoweż usprawnianie.
3. terapia to jest proces i wymagał będzie od Ciebie:
1. zaangażowania, 2.wytrwałości , 3.systematyczności i 4.czasu (swojego stanu nie poprawisz trwale z dnia na dzień).
4.Jak zauważył Michał Kłaczko badanie wraz z opisem to tylko jeden z elementów (jego istotność może być zweryfikowana przez odpowiednie testy funkcjonalne i napięciowe).Badanie z resztą stwierdza wystąpienie zmian ale nie podaje jego przyczyn (co sprawia, że dochodzi do takich zmian w kręgosłupie ?) więc jego interpretacja odnośnie Twojego stanu jest niepełna. By mieć pewność skonsultuj się w pierwszej kolejności z fizjoterapeutą.
Życzę powodzenia,
Daniel

Zgadzam się wcześniejszymi wypowiedziami kolegów. Jeśli jest Pan z Warszawy, to zapraszam na wizytę diagnostyczno-terapeutyczną.