Od lat zmagam sie z roznym nasileniem biegunek, bóle brzucha, wzdęcia. W ostatnich miesiacach doszła

8 odpowiedzi
Od lat zmagam sie z roznym nasileniem biegunek, bóle brzucha, wzdęcia. W ostatnich miesiacach doszła bezsennosc, rozdraznienie, nerwowość. 6 lat temu miałam podobnie i trwało to kilka miesiacy takiej dlugietrwalej bezsennosci. Lekarka zalecila rozne badania, w tym alergie. 6 lat temu wyszły mi przciwciała p. gladynie (AGA) IgG dodatnie. reszta była ujemna. Byłam wtedy 3 miesiace na diecie bezglutenowej. Troche pomogło. Czy tak bezsenność - która teraz mi najbardziej dokucza, moze miec związek z tymi przeciwciałami gladynii? Czy potwórzyć to badania??
Jak najbardziej trzeba powtórzyć badania na celiakię! Teraz już nie bada się AGA, tylko trzeba by było zbadać całkowite IgA oraz przeciwciała przeciwko transglutaminazie trankowej IgA (można zbadać jeszcze przeciwko deaminowanej gliadynie IgA oraz endomysium mięśni gładkich IgA), ale te pierwsze są najważniejsze. Jeśli całkowite IgA wyjdzie poniżej normy, bada się wówczas te same przeciwciała ale w klasie IgG. Możliwe też, że ma Pani za niski poziom żelaza z uwagi na biegunki, stąd to rozdrażnienie. Zbadałabym jeszcze morfologię i ferrytynę. Pozdrawiam

Dzień dobry,
proponowałbym zrobić pełen pakiet badań w kierunku celiakii, czyli transglutaminazę, endomysium oraz deaminowaną gliadynę (przeciwciała w klasie IgA oraz IgG). Warto również wykonać badanie kolonoskopowe z wycinkiem w celu wykluczenia/potwierdzenia nieswoistych chorób zapalnych jelit. Jeśli lekarz wykluczy te choroby, możliwe że ma Pan zespół jelita drażliwego, który może się również manifestować na poziomie psychicznym (lęki, poddenerwowanie, problemy ze snem, koncentracją itp.). Proponuję nie wykluczać nic z diety (w tym glutenu) przed wykonaniem badań, aby diagnostyka była w pełni wiarygodna. Pozdrawiam
Dzień dobry. Przeciwciała AGA mogą sugerować wrażliwość na gluten, ale ich obecność nie może ostatecznie potwierdzić celiakii. Aby wykluczyć lub potwierdzić celiakię, należałoby wykonać badanie przeciwciał tTG lub EmA z krwi, ewentualnie - wykonać test genetyczny. W Pani obecnej sytuacji najlepiej byłoby powtórzyć szerszą diagnostykę pod okiem lekarza - biorąc pod uwagę to, że zła reakcja na zboża glutenowe (oraz ulga po ich wyłączeniu z diety) nie musi być związana wyłącznie z celiakią lub nietolerancją glutenu. Często przewlekłe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i zła tolerancja produktów zbożowych są związane z przerostem bakteryjnym flory jelita cienkiego, i w tym wypadku samopoczucie również może być pogorszone. Jednak jest to tylko jedna z możliwości i w przypadku tych objawów sugerowałabym indywidualną konsultację. Proszę pamiętać o tym, że przed wykonaniem badań pod kątem celiakii nie należy wykluczać glutenu. Życzę powodzenia! :)
Trzeba wykonać pełną diagnostykę w kierunku celiakii, w tym przeciwciała przeciwko deamidowanej gliadynie oraz można rozważyć test w kierunku SIBO
Dzień dobry,
Jak najbardziej należy wykonać całą diagnostykę pod kątem celiakii. Proponowałabym również wykonać wodorowy test oddechowy pod kątem SIBO. Natomiast z drugiej strony, nasilające się biegunki, bóle brzucha i bezsenność mogą mieć podłoże psychosomatyczne i również należy przyjrzeć się sferze psychicznej.
Pozdrawiam,
Dzień dobry
Obawiam się, że wprowadzenie diety bezglutenowej na 3 miesiące nie rozwiązuje problemu. To raczej dieta na lata jeżeli nie na życie....
U Pani objawy się nasilają. Poza dietą bardzo ważne jest podnoszenie odporności.
Pozdrawiam
Witam. Należy wykonać pełną diagnostykę w kierunku celiakii, jeśli Pani na nią choruje to przechodzi Pani na 100% dietę bezglutenową do końca życia. Do zakończenia diagnostyki powinna Pani normalnie spożywać gluten. Jednocześnie przy celiakii mogła rozwinąć się nietolerancja laktozy, którą również należy wykluczyć. Warto też zrobić diagnostykę w kierunku przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim tzw. SIBO,w formie biegunowej się najczęściej test wodorowy.
Witam, proszę powtórzyć badanie na przeciwciała w kierunku celiakii. Proszę również wysłać kał na badanie na grzyby/drożdże i zrobić od razu badanie poziomu kalprotektyny w kale (celem sprawdzenia stanu zapalnego w jelitach) polecam zamówić badanie w laboratorium AlMed Radomsko.
Gdyby się Pani zdecydowała na współpracę to zapraszam.
Życzę zdrowia.