Od lat męczę się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Proszę pomóżcie

4 odpowiedzi
Od dawna męczę się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Próbowałam już chyba wszystkiego. Początkowo uważałam, że jest to problem stomatologiczny, stąd też wyleczyłam wszystkie zęby, jednak okazało się, że problem bierze się z innego powodu. Jakieś 4 lata temu postanowiłam wybrać się do laryngologa (rzadko bolą mnie zatoki, ale często mam wrażenie, że katar spływa mi do gardła) lecz ten tylko przepisał mi wodę morską, która okazało się nie pomogła. Czytałam dużo w internecie na ten temat, dlatego później stosowałam metodę jedzenia ziaren jałowca, lecz problem nie ustępował, jadłam cynk (związki siarki i te sprawy) jednak okazało się, że to też nie jest zbyt skuteczne. Stwierdziłam, że w takim przypadku problem tkwi w żołądku, dlatego wybrałam się do gastrologa. Po bardzo nieprzyjemnym badaniu okazało się, że jestem zdrowa. Stosowałam już chyba kilkanaście różnych płynów do ust, myję zęby co najmniej 3 razy dziennie (przy tym również język) jednak kiedy dłużej czegoś nie zjem, wypije słodkie napoje problem powraca, mam wrażenie, że szybciej i intensywniej kiedy jem nabiał np. żółty ser. Jestem w tej sytuacji bezsilna. Nie mogę być z kimś w bliskich kontaktach bo zawsze boję się, że problem powrócił. Proszę bardzo o pomoc.
Witam
Zachęcam do przeczytania mojego artykułu na ten temat (o nieprzyjemnym zapachu z ust spowodowanym zaleganiem detrytu w kryptach migdałków podniebiennych) na mojej stronie niteks.pl (tam też można znaleźć nr tel kontaktowego) lub na blogu znanylekarz nitek
Od lat (ponad 10) zajmuję się tym problemem z dobrymi efektami
Pozdr
Stanisław Nitek

Może powinna Pani zrobić pH metrię przełyku . Ewentualna inna przyczyna to kryptowate migdałki, niezauważony uchyłek przełyku lub nietolerancja laktozy ( nasilenie po pokarmach mlecznych)
Witam serdecznie,
A jaki wynik wymazu z gardła? proszę rozważyć wykonanie badania ph-metrii gardła? ewentualnie rozważyć manometrię przełyku pod kątem zaburzonego działa górnego zwieracza przełyku?
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Zalecam minimum 5 posiłków dziennie lekkostrawnych z wyeliminowaniem nabiału (za wyjątkiem przetworzonego np. kefir) i napojów na bazie cukru. Mycie zębów i języka pastą/żelem Meridol Pewność oddechu i płukanie jamy ustnej płynem Meridol z tej samej serii. Doraźnie do ssania Halitomin i/lub Hali-Z. Warto też zasięgnąć opinii najbliższej osoby, czy nieprzyjemny zapach z ust jest również odczuwalny dla otoczenia, czy tylko dla Pani?