Od kilku tygodni bol kręgosłupa ledzwiowego. RTG - lordoza ledzwiowy zachowana przy niemal poziomym

5 odpowiedzi
Od kilku tygodni bol kręgosłupa ledzwiowego. RTG - lordoza ledzwiowy zachowana przy niemal poziomym ustawieniu kości krzyżowej. Prawoskretna skolioza z rotacja trzonow ledzwiowego odcinka kręgosłupa. Znaczne obniżenie wysokości przestrzeni międzykregowych L2/3 L4/5 I L5/S1 z widoczną sklerotyzacja płytek granicznych trzonow i objawem próżni. Obniżona wysokość przestrzeni m-cu L3/4 osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonow. Wysokość trzonow okręgowych w normie. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykregowych. Ćwiczę w domu co dziennie, ćwiczenie z Internetu. Nie chcę brać środków przeciwbólowych. W sierpnia idę na rehabilitację ale teraz bol przy chodzeniu, blokowany wprost pleców. Co mam robić aby sobie ulżyć. Mam już 73 lata ale chodzę na spacery przynajmniej 1 godz. Proszę o radę i pomoc. Z poważaniem
Dzień dobry. Proszę udać się na wizytę do fizjoterapeuty lub osteopaty. Koledzy przeprowadzą wywiad i zbadają dokładnie Pana. Nas odróżnia od lekarzy to, że patrzymy na funkcje pacjenta a nie badania obrazowe. Proszę mnie nie zrozumieć źle ale badanie jest tylko jako pomoc a nie diagnoza. Pozdrawiam serdecznie

Proszę postarać się do czasu podjęcia rehabilitacji sporo rozciągać w zwisie, w skręcie tułowia oraz mięśnie nóg. Zmiany jakie u Pana zauważono nie dyskwalifikują powrotu do większej aktywności ale dobrze gdyby ktoś się przyjrzał czy te domowe ćwiczenia Panu nie szkodzą. Przy większym spięciu okolicy lędzwiowej proszę stosować terapię ciepłem okłady, kąpiele.
Dzień dobry
Przede wszstkim proszę kontynuować spacery.
Sugeruję udać się do fizjoterapeuty / osteopaty w celu przeprowadzenia diagnostyki funkcjonalnej.
Prawdopodobnie problem leży w zaburzonej funkcji kręgosłupa, więc jak się odzyska, ból powinien zniknąć .

Pozdrawiam
Wojciech Szreder - REHAB Gdańsk
Witam, jeśli ma Pan umówioną wizytę u fizjoterapeuty, to nie pozostaja nic innego jak czekać na szczegółową diagnostykę funkcjonalną i zaplanowane leczenie.
Proszę pamiętać że podany opis badania obrazowego i garstka informacji dotyczących objawów to stanowczo za mało żeby dobrać odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam,Mateusz Wędziński
Rekomenduję znaleźć fizjoterapeutę specjalizującego się diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa, na przykład fizjoterapeutę certyfikowanego w metodzie McKenzie. Może być tak że naprawdę niewie potrzeba żeby znacznie zmiejszyć występujące u Pana dolegliwości ale też problem może być dużo bardziej złożony. Warto byłoby wykonać również rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wizyta u fizjoterapeuty specjalizującego się w kręgosłupie mocno wskazana.
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.