Mam stwierdzoną stenoze bezwzględna w odcinku ledzwiowym i portruzje krążków miedzykregowych na pozi

4 odpowiedzi
Mam stwierdzoną stenoze bezwzględna w odcinku ledzwiowym i portruzje krążków miedzykregowych na poziomie l4-l5(6mm) i l5-s1(6mm), z uciskiem korzeni prawego n.rdzeniowego l5 wewnatrzkanalowo. Czy mogę wykonywać przy tym przeprosty?? Tzn odchylenie tułowia do tyłu?? Fizjoterapeuci u których byłem mają różne zdania na ten temat.
Witam
Nie należy mylić przeprostów z wyprostami. Na początku radziłbym wyleczyć wypuklinę - zrobić wszystko żeby się wchłonęła. Następnie wzmocnienie mięśni core dale można myśleć o wyprostach czyli np z pozycji zwisu do pozycji neutralnej ale nigdy przeprosty bo one zniszczą nawet ,,zdrowe” plecy.
Pozdrawiam
Mgr Rafał Duda

Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą.
Po opisie jakie Pan zamieścił wygląda że sprawa nie jest bardzo świeża. Terapia z przeprostami, wyprostami i wzmacnianiem mięśni nie ma najmniejszego sensu. Należy wykonać bardziej specjalistyczną terapię i spersonalizowaną pod Pana. Należy zadać pytanie co unerwiają dane segmenty i spojrzeć bardziej holistycznie na pacjenta niż tylko na układ mięśniowy.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 53 lok. 4

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
Zespół HEALTHCLINIC
Dzień dobry. Należy udać się do fizjoterapeuty / osteopaty na wizytę. Koledzy przeprowadzą badanie i dobiorą odpowiednią formę terapii. Obawiam się, że przy stenozie będzie Pan odczuwał ból podczas wyprostu, ponieważ jeszcze bardziej będzie dochodziło do zawężenia światła w otworach między kręgowych. Na chwile obecną polecam wizytę u jednego z w/w specjalistów. Praca na tkankach. Następnie dobra jest terapia inversyjna (jeżeli niema p-wskazań) - alternatywnie zwis na drążku może przynieść ulgę i przyspieszyć proces regeneracji. Ostatecznie wzmocnienie głębokiej mięśniówki około kręgosłupa. Pozdrawiam
Witam serdecznie, bywają stany gdzie przeprosty są najlepszym i najskuteczniejszym ćwiczeniem leczniczym prowadzącym do wyleczenia przepukliny dysku, ale też stany w których przerosty mogą znacząco pogorszyć stan, nasilić przepuklinę i pogłębić dolegliwości, zatem nie wolno ich stosować samemu. Dobór właściwej procedury terapeutycznej ruchowej lub manualnej wymaga wysokich kompetencji dignostyczno-terapeutycznych w szczególności przy przytoczonym przez Pana opisie (zapewne z MR). Potępianie przeprostów w czambuł bądź zalecanie ich jako remedium na problemy z kręgosłupem - świadczy o braku dogłębnej wiedzy o biomechanice kręgosłupa. Terapia mechaniczna (ruchowo-manualna) musi być dobrana na podstawie bardzo wnikliwej analizy zachowania się objawów zarówno w wywiadzie jak i w badaniu przedmiotowym, w trakcie testów podczas wizyty. Osobiście odradzam zdecydowanie na etapie obecnym (opis MR) wzmacnianie mięśni - zwiększenie siły uścisku utrudnia repozycjonowanie przepuklin, jak i zwisy na drążku - rozciąganie dysków z nadmierną siłą to również pogłębione rozciąganie już naderwanych/naciągniętych pierścieni dyskowych.
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna ( i wizyta, diagnoza + terapia ) - 190 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.