Od kilku lat zmagam się z nerwicą lękową, i stanami depresyjnymi oraz biorę na to lek setaloft który

3 odpowiedzi
Od kilku lat zmagam się z nerwicą lękową, i stanami depresyjnymi oraz biorę na to lek setaloft który Pani psychiatra mi przepisała lecz myślę że on pomógł w 80% i reszta pozotała w miejscu. Gdy jej to mówiłem to uważa że samo to przejdzie, lecz ja się zastanawiam czy nie powinienem zacząć jakiejś terapii psychologicznej. Wiele rzeczy mi przeszło np. Natrętne mycie rąk, lub wracanie się do miejsca gdzie miałem jakąś straszną dla mnie myśl, lecz zostały takie objawy jak np. Jeśli jest jakiś przedmiot nowy, to by go dotknąć muszę mieć myśl która nie jest dla mnie straszna. Jeśli będzie inaczej to wiem ze to nie ma sensu, ale będę rozpamietywał i miał wyrzuty sumienia ze w tym czasie miałem złą myśl. Kolejny przykład to że zawsze o godzinie 00:00 muszę mieć dobrą myśl ponieważ inaczej cały dzień będę uważał za stracony, i nic na czym mi zależy nie zrobię ponieważ będę uważał że np za 10 lat będę pamiętał że gdy coś załatwiałem ważnego to o połnocy miałem straszną myśl. Przepraszam za trochę skomplikowane opowiedzenie, lecz prościej nie umiem tego opisać
Opisuje Pan objawy nerwicy natręctw, której najskuteczniejsze leczenie polega na jednoczesnym stosowaniu farmakoterapii i psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Farmakoterapia zazwyczaj stosowana jest tylko na początku leczenia i tylko jeśli nasilenie objawów utrudnia funkcjonowanie w takim stopniu, że współpraca z psychoterapeutą jest utrudniona. Leki nie umożliwią niestety osiągnięcie 100% ulgi w objawach, ponieważ nie leczą ich przyczyny.
Najrozsądniej więc byłoby poszukać w swojej okolicy doświadczonego terapeuty poznawczo-behawioralnego, nie odstawiając leków.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, zdecydowanie zalecam skorzystanie z psychoterapii u doświadczonego psychoterapeuty. Generalnie zaburzenia obsesyjno-kompulsywne leczy się łącząc farmakoterapię i psychoterapię. Leki pomagają w łagodzeniu objawów ale to terapia uczy, jak sobie z nimi radzić. W internecie jest dostępny poradnik dla pacjentów cierpiących na nerwicę natręctw napisany przez psychiatrę Macieja Żerdzinskiego, który specjalizuje się w leczeniu ZOK. Może on być pomocny, jednak jako dodatek do terapii. Pozdrawiamni życzę powodzenia.Agnieszka Gałanczuk
Dzień dobry, zdecydowanie zgadzam się z przedmówczyniami. Sama farmakologia nie jest rozwiązaniem, warto wspierać całkowite wyleczenie terapeutycznie. Osobiście polecam hipnoterapie w celu wyeliminowania zachowań i myśli natrętnych. Pozdrawiam i zapraszam,
Sugeruję wizytę: Hipnoterapia - 470 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.