Od kilku lat odczuwam niepokój i lęk. Wszystko by było w porządku gdyby nie to że gdy z kimś rozmawi

4 odpowiedzi
Od kilku lat odczuwam niepokój i lęk. Wszystko by było w porządku gdyby nie to że gdy z kimś rozmawiam to mam kompletną pustke w głowie. Nie skupiam się na rozmowie tylko moje myśli krążą nad tym jak moja twarz wygląda i czy nie robię jakiś dziwnych min. Wtedy z tego stresu zaciskają mi się mięśnie twarzy, oczy błądzą i serce wali. Unikam takich sytuacji bo po tym jest gorzej. Zaczynam się zastanawiać nad tym jak źle wypadłam, co musiał sobie ktoś pomyśleć. Przez to non stop płacze i przez to załamanie zaczynam odczuwać ucisk w klatce piersiowej. Co to może być? Jak sobie pomóc?
To co Pani opisuje, to typowe objawy lęku, które płyną z ciała. Z opisanej sytuacji można wnioskować, że to silny lęk przed oceną, wstyd przed opinią innych na swój własny temat. Zachęcam do skorzystania z terapii i przyjrzeniu się swoim emocjom i poszukaniu ich źródła. Praca nad poszerzaniem świadomości na swój własny temat, zrozumienie mechanizmów, które powodują takie a nie inne zachowania pomogą w powrocie do swobodnego bycia w relacjach. Zachęcam tez do lektury, która może Pani pomóc w zrozumieniu swojego problemu "Z wielką odwagą" Brene Brown.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrych i odważnych decyzji dla siebie i komfortu swojego życia. Odwaga to nie brak lęku, odwaga to działanie pomimo odczuwania lęku.

Witam. Dobrym rozwiązaniem byłaby konsultacja z psychoterapeutą/tką. Jeżeli cała Pani uwaga skupia się na tym, jak ocenią Panią inni, co sobie pomyślą, jak wypada Pani w rozmowie, to zapewne generuje to duże napięcie. A przecież nie o to chodzi. Być może dzieje się tak ,że lęk i niepokój o którym Pani pisze, pojawia się w związku z byciem w kontakcie z drugą osobą. Być może jest to dla Pani trudna sytuacja. Nie czerpie Pani przyjemności , zadowolenia będąc z kimś w relacji. Z jakiegoś powodu tak się dzieje. Jeśli chce Pani to zmienić, warto skontaktować się ze specjalistą. Pozdrawiam, Iwona.

Droga Pani,
Dostrzegam, że cierpi Pani już dłuższy czas z powodu przeżywanych obaw i lęków. Koncentruje się pani na tym jak inni Panią postrzegają w danej sytuacji, również po tym jak sytuacja ustaje Pani rozmyśla o tym jak inni mogli Panią źle odebrać. Pojawiają się wtedy różne emocje, płacz i doznania z ciała (ciało jest powiązane z życiem emocjonalnym). Pani cierpienie związane z sytuacjami interpersonalnymi prowadzi do tego, że zaczyna ich Pani unikać a to z pewnością obniża jakość Pani życia. Na szczęście psycholodzy znają sposoby, które pomagają poradzić sobie z takimi trudnościami. Zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii, szczególnie w nurcie poznawczo-behawioralnym, który jest skuteczny w tego typu problemach. Zapraszam do mnie na konsultacje online. Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Kominek
Można udzielać różnych rad na podstawie opisu w sieci ale nic nie zastąpi osobistego kontaktu ze specjalistą. Warto rozważyć konsultację u psychoterapeuty!
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.